Hloubení tunelu bylo součástí rekonstrukce hlavní budovy muzea, která skončila loni otevřením na výročí vzniku republiky. V historické budově se postupně otevírají nové výstavy, všechny expozice v původním objektu muzea i v nové budově by měly být otevřené v polovině roku 2020. V den výročí sametové revoluce, tedy 17. listopadu, také NM otevře první stálou expozici věnovanou českým a slovenským dějinám 20. století.

Zahrne i události roku 1989, společně s výstavou Slovenského národního muzea věnované revoluci 1989 na Slovensku. Expozice bude převážně v nové budově muzea, kterou spojí s historickou právě nový podzemní tunel.

Interaktivní výlet do minulosti

Na opravených plochách mezi muzejními budovami připraví k výročí listopadu 1989 muzeum společně s Českým rozhlasem (ČRo) interaktivní výstavu věnovanou událostem roku 1989. Od 18. listopadu bude od muzea po sedm dní vysílat speciální studio ČRo, které má den po dni reflektovat události z té doby před 30 lety. Muzeum také stejně jako loni, kdy se slavilo 100 let od vzniku Československa, připravuje videomapping na průčelí historické budovy.

Video
délka: 00:17

Budovy Národního muzea propojí tunel. Tadeáš Provazník

Národní muzeum se rekonstruovalo 3,5 roku, zavřené bylo sedm let a generální oprava stála 1,8 miliardy korun. Výstavní prostory se díky ní rozšíří o 30 procent.

Fotogalerie
7 fotografií