Loni byly nejočekávanější událostí „stoleté“ oslavy 28. října. Na letošek připadá výročí 30 let od 17. listopadu, kterým se začal náš stát osvobozovat od komunistického diktátu jedné strany. „Je potřeba připomínat si, že svoboda a demokratické principy, ve kterých dnes žijeme, nejsou zadarmo,“ uvedl na tiskové konferenci, která informovala o letošních oslavách, primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Důstojné oslavy

„Rozhodli jsme se, že chceme připravit pro Pražany a návštěvníky Prahy důstojnou připomínku výročí 17. listopadu 1989,“ nechala se slyšet radní hlavního města pro oblast kultury Hana Třeštíková (Praha Sobě). „Oslavy budou plně v kompetencích organizátorů oslav, a ne hlavního města.“

Oslavy bude mít na svědomí platforma Festival Svobody, která vznikla roku 2016 spojením několika institucí, mimo jiné Post Bellum, Díky, že můžem, Centrum spolků, studentů a absolventů UK. Petr Meškán, který má organizaci oslav na starosti, prozradil, že se tradičně uskuteční Korzo Národní, velké koncerty, na kterých vystoupí zvučná jména, a pak také nejrůznější projevy a proslovy význačných osobností. Konkrétnější však být nechtěl.

„Nejdůležitější programy a highlighty včetně oznámených osobností a koncertů oznámíme až na tiskové konferenci 11. listopadu, která program oslav představí podrobněji,“ sdělil Meškán. Menší ochutnávku ale přece jen prozradil. Dle jeho slov se totiž chystá patrně největší rekonstrukce velkého průvodu studentů z Albertova, který by měl co nejpřesněji kopírovat původní průvod před 30 lety. Celkem magistrát rozdělil 15 milionů mezi 46 akcí pořádaných v rámci oslav.

Třešničkou bude videomapping

A zatímco loni při 28. říjnu byl jedním z vyvrcholení bujarý ohňostroj na hladině Vltavy, radní Třeštíková pro Blesk.cz uvedla, že letos se Pražané i návštěvníci Prahy dočkají hned několika videomappingů, z nichž ten největší by měl být na fasádě Národního muzea. „Ohňostroj určitě nechystáme,“ doplnila radní.

Takto vypadal videomapping na fasádě Národního muzea 28. října 2018:

Video
délka: 11:02.75

České a československé dějiny v projekci na nové fasádě Národního muzea: Podívejte se na celý záznam Lukáš Červený

Jako před 30 lety

Mimo moderní podívanou se Pražané vydají i proti proudu časem. Kromě výše zmíněné rekonstrukce studentského pochodu k tomu dopomohou dobové fotografie, které vyjdou tiskem a budou se objevovat i na veřejných prostranstvích. „Oslovili jsme významné fotografy Jana Šibíka, Karla Cudlína a Tomkiho Němce, kteří fotili události 1989, zda by nám neposkytli fotografie. I díky nim budeme moci poskytnout Pražanům vhled do atmosféry před 30 lety,“ sdělila Třeštíková.

Pokračování v roce 2020

Ta ve finále ještě prozradila, že už se rýsují některé akce připomínající události v roce 1990, které na sametovou revoluci navazovaly. Podle primátora nicméně větší pozornost bude hlavní město věnovat výročí 75 let od konce druhé světové války, kdy jsme slovy Zdeňka Hřiba „také získali svobodu, která nám bohužel dlouho nevydržela.“

Fotogalerie
15 fotografií