Územní studie pro Komořany je oficiálně „posvěcená“. Během září totiž pražský magistrát schválil možnost využít již existující dokument, který se věnuje řešení rozvoje této pražské čtvrti. Na vzniku studie se podílela radnice Prahy 12 i místní obyvatelé svými připomínkami.

Zásadní proměnou bude území bývalých strojíren. Dodnes v části tohoto průmyslového areálu probíhá výroba, většina je ale dnes pouze „brownfieldem“, který čeká na revitalizaci. „Tady proběhne největší změna, objevit se tu mají obytné domy a služby. Domy ale budou nižší, spíše pětipatrové,“ sdělila Blesku místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (Piráti). Developerská společnost je zde podle radnice ještě před změnou územního plánu, realizace je tedy vzdálená v horizontu roků.

Tramvaj, škola, park

Studie počítá také s realizací tramvajové trati. Komořany dostanou i novou školu, na kterou již magistrát potvrdil uvolnění 30 milionů korun. Příští rok by se měla realizovat projektová dokumentace, po které bude následovat územní řízení a stavební povolení. Vedení Prahy 12 odhaduje, že nová vzdělávací instituce tu začne fungovat nejdříve za čtyři roky.

Naopak mnohem bližší má být realizace prvních změn na dosud nepojmenovaném parku mezi ulicemi Komořanská – Kyslíková – Revoluce, který funguje jako jakýsi středobod a neoficiální náměstí této čtvrti. Mnohem razantnější revitalizace tohoto „náměstí“ podle místostarostky Evy Tylové proběhne až výhledově v návaznosti na okolní projekty a vznik obchvatu, který však zatím nemá platné územní povolení.

„Už teď ale vybíráme zhotovitele na lehčí úpravu parku, která se provede během podzimu,“ sdělila místostarostka, podle které se střed Komořan vybaví novým městským mobiliářem a zútulní se tak, aby zde mohli lidé už příští sezonu trávit za hezkého počasí volný čas.

Další místa

Proměny se podle Prahy 12 týkají ještě dalších komořanských lokalit. Další developerská zástavba se totiž chystá na Šabatce blíž k Vltavě, kde se radnici podařilo vyjednat, aby téměř polovina zdejší louky zůstala nezastavěná. Ve hře je podle Evy Tylové ještě další brownfield směrem k Vltavě, kde by však zrovna tak měly vznikat pouze menší domy.

Fotogalerie
11 fotografií