„Ano, je to pravda. Projekt Voayer Gallery jsem musel po třech měsících ukončit,“ svěřil se na dotaz redaktora Petreje. „Už před jejím otevřením jsem hovořil o tom, že celý projekt buduji bez finančních prostředků. Podařil se tedy jen díky partnerům, které tato myšlenka zaujala a viděli v ní potenciál. Avšak za tak krátkou dobu, co tato unikátní galerie fungovala, stihla vygenerovat jen ztrátu.“

Světská sláva, polní tráva

To jsou slova muže, který na Slovensku i v Čechách ohromil svými neortodoxními výstavami, na které se stály fronty i mezi celebritami. I to byl důvod, proč se Petreje odhodlal zřídit stálou galerii nahých žen i mužů na Václavském náměstí, jež lákala na nevšední zážitky  návštěvníci si mohli modely v nejchoulostivějších situacích nejen prohlížet, ale dokonce se jich i dotýkat. Tentokrát se ale Petreje přepočítal. Galerie byla otevřena od dubna do konce června letošního roku a zůstala po ní pachuť zklamání především těch, kteří podnikateli věřili.

„Pan Petreje mi v květnu přiznal, že už od prosince loňského roku věděl, že nebude mít peníze na provoz. Přesto trval na tom, že galerii otevře,“ sdělila osoba z Petrejova okolí, která se na chodu Voayer Gallery podílela. Postupem času měl Petreje přestat vyplácet jak své spolupracovníky, tak i modelky, modely, dokonce prý přestal platit nájemné. To potvrdila i Kateřina Jukl, mluvčí Pražské správy nemovitostí, která má Dům módy v péči. „Došlo k vypovězení nájemní smlouvy právě z důvodu neplnění dohodnutých závazků,“ uvedla k tomu.

Dlužit by podnikatel měl více než 150 lidem, kteří se v galerii nahých žen a mužů angažovali! Celkovou sumu Petreje neprozradil, ačkoliv je zřejmé, že sahá do statisíců, možná milionu korun. Většinou se totiž jedná o pěticiferné částky. „Mě nejvíce zaráží, že o těchto problémech věděl už od loňského prosince, a přesto si na výstavu najímal další modelky a modely, které nevyplácel,“ uvedl Blesku zdroj, podle kterého se tato situace nejcitelněji dotkla především mužů. „Ženám odměny vyplácel, i když ne vždy.“

Následující roky budou krušné

Tato nařčení Petreje neodmítá, staví se k nim čelem. „Zadlužil jsem se dost na to, abych to mohl v nejbližších letech splácet,“ odpověděl s tím, že za krachem hanbaté galerie stála série jeho špatných rozhodnutí. „Chtěl bych se omluvit všem těm, kteří se stali součástí mého selhání,“ kál se v odpovědi. Jenomže spoustě lidem pouhá omluva nestačí.

Jedna z jeho pracovnic dokonce musela prodat auto, aby měla na nájem, protože počítala, že za svou práci dostane zaplaceno, což se nestalo,“ zaznělo od osoby, která je také na seznamu věřitelů. Pomoc hledala i u policie, ale bylo jí řečeno, že se jedná o občanskoprávní spor, tudíž se mu policisté nemohou věnovat. „Nechci, aby podobně jako my dopadli i další lidé,“ uvádí k tomu, proč se nyní rozhodla promluvit.

Zůstala pachuť lítosti, vzteku a bezmoci

Podle Petrejeho se v jeho selhání sešlo více faktorů. „Zájem veřejnosti nebyl takový, jaký jsem očekával,“ nechal se slyšet. „Počet návštěvníků se nevyšplhal ani na počet návštěv z první pražské výstavy, která trvala tři dny.“ Nájemné lukrativních prostor Domu módy se měsíčně pohybovalo okolo 300 tisíc korun, modelkám a modelům vyplácel 3 000,- Kč za den, ke konci fungování galerie 1 500,- Kč.

Zakladatel galerie Mário Petreje
Autor: Eva Fornálová

Vstupné na výstavu činilo 550,- Kč za 90 minut, ale ani to nepomohlo. I tak se nevzdává a věří, že se zvládne postavit na nohy a dluhy splatit. V projektu plánuje pokračovat. Otázkou je, zda k němu sežene i stejně ochotné modely a modelky jako dosud. Ti dosavadní se totiž cítí podvedení.

„I když neměl špatně vymyšlený projekt, nedotáhl to. Spoustě lidem v erotické branži uškodil, poškodil jejich jména a naboural přátelské vztahy,“ vysvětlila osoba, která s Petrejem spolupracovala. Podle ní si totiž modelové a modelky mezi sebou předávali kontakty a vzájemně se na výstavu doporučovali.

Když podnikatel přestal vyplácet odměny, první to odnesli právě ti známí, kteří je do galerie doporučili. „Nechci ztrácet čas hledáním něčeho jiného. Chci se dluhů zbavit v co nejkratší době. Nehodlám se zbavovat své odpovědnosti,“ říká Petreje. Budou mu však věřit lidé, kterým dluží už minimálně od června a se kterými údajně odmítá komunikovat?

Fotogalerie
59 fotografií