Skutečnost, že na konci Revoluční ulice u Štefánikova mostu nevznikne Zlaté vejce, je podle současného předsedy komise pro územní rozvoj Prahy 1 Tomáše Vícha (Piráti) víceméně dobrou zprávou. Budova, do které chtělo dřívější vedení radnice umístit Muchovu Slovanskou epopej, se totiž dle mínění předsedy do křižovatky nehodila.

„Projekt nebyl povedený, do historického centra a památkové rezervace by to nebyl dobrý nápad,“ sdělil Blesku Tomáš Vích. Podle něj by se mělo k lokalitě přistoupit v rámci stále vznikajícího projektu takzvaného hradebního korza, které bude zasahovat od Národní třídy přes ulici Na Příkopě až do Revoluční ulice. Zatím se však v tomto případě veškeré plánování zastavilo u paláce Merkur a k samotnému předpolí Štefánikova mostu, kde právě „Vejce“ mělo stát, se v teoretické rovině nepřikročilo. Komise Prahy 1 se jím ale zabývá.

Nejprve dopravní změny

„Toto předpolí dnes kupodivu nemá název, přestože je to vlastně náměstí. Území je složitější zejména z dopravního hlediska,“ uvedl Tomáš Vích. Dnes tu auta jezdí přes celkem krkolomnou nájezdovou trasu Štefánikův most – Revoluční – Lannova – Nové Mlýny, aby se dostala na nábřeží Ludvíka Svobody. Do budoucna by si Praha 1 dovedla představit elegantnější řešení v systému sjezdů a nájezdů, které se nacházejí na opačném břehu Vltavy na nábřeží Edvarda Beneše.

„Je to celkem osvědčené a oblíbené. Zároveň se tím uvolní parcela. Na místě by určitě podle nás měla stát významná městská budova, která dotvoří předpolí Štefánikova mostu. Mělo by tu stát regulérní náměstí, na kterém by se zrušilo parkoviště, vzniknout by mohla fontána, vysázely by se stromy,“ nastínil možný budoucí vzhled této lokality předseda komise. Místo by vzhledem k pojmenování sousední „Revoluční“ ulice klidně mohlo nést název „náměstí Sametové revoluce“.

Zároveň by se tím pohledově dotvořila celá nábřežní „kolonáda“ na této straně řeky, jelikož by taková stavba lícovala s nedaleko stojícím Národním divadlem a kavárnou Slavie u Národní třídy a mostu Legií. Pro tyto úpravy by však bylo zapotřebí zajistit změnu územního plánu, jejíž projednávání ale zkraje září vedení pražského magistrátu ukončilo. Návrh změny je prý totiž přerušen a na změně se nepracuje. Město na tomto místě navíc nic konkrétního nepodporuje.

Fotogalerie
17 fotografií