Barevná smršť znovu ovládla Prahu! Na Václavském náměstí se i přes deštivé počasí v sobotu krátce před polednem sešly tisíce příznivců LGBT komunity s duhovými vlajkami i transparenty, aby vyrazily na pochod centrem Prahy. Ještě před jeho začátkem se jim ale průvod zřejmě někdo pokusil znepříjemnit. „Neznámý vandal v noci polil schody v Letenských sadech – vedoucí z Nábřeží Edvarda Beneše k Pražskému metronomu – asi 20 litry pravděpodobně fritovacího oleje. Schody jsou v tuto chvíli neschůdné, na odstranění znečištění pracují Pražské služby,“ uvedla Praha 7 v neděli dopoledne na facebooku. Než se lidé na Letnou krátce po druhé hodině dostali, schody už byly vyčištěné. 

Již druhým rokem vyjely v čele průvodu tři duhově ozdobené vozy Mini Cooper, ve kterých se vezly osobnosti oceněné titulem Maršál nebo Maršálka za podporu a prosazování rovných práv pro komunitu LGBT. Letos titul připadl herci Jiřímu Hromadovi, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou je pak poslankyně ANO Karla Šlechtová a druhým maršálem romský aktivista David Tišer. 

Účastníky barevného pochodu doprovodilo celkem 21 alegorických vozů se zvukovými systémy. První vůz byl vybavený transparenty, které připomněly mezníky v LGBT komunitě, jako je první gay časopis Hlas homosexuální menšiny nebo coming out Martiny Navrátilové. Většinu zúčastněných tvořili lidé ve věku od 16 do 25 let, nechyběli ale ani rodiče s dětmi a starší generace.

„Kožeňáci“ a sado-maso

Poslední zmíněnou kategorii v průvodu zastoupil i 60letý Vladimír z Bratislavy, který má přezdívku také bosá noha, protože boty si obouvá, až napadne první sníh. Na průvod přijel ze Slovenska, na Prague Pride jezdí pět let. „Je to sranda a zároveň důležitý společenský projev, že jsme tady a chceme změnu. Já osobně jsem pro to, aby děti měli nejen homosexuálové, ale i další LGBT lidé a klidně i lidé žijící  v polygamii. Coming out jsem neměl, vždycky jsem věděl, že jsem jiný. Na vojnu mě nevzali, diagnostikovali mi homosexualitu,“ řekl Blesk.cz.

Vladimír (60) přijel do Prahy z Bratislavy.
Vladimír (60) přijel do Prahy z Bratislavy.
Autor: Jiří Marek

V průvodu nechyběli ani tzv. kožeňáci - tak se v gay komunitě říká mužům, kteří používají latex, masky a hlavně kůži a mají rádi sado-maso sexuální praktiky. Letos poprvé na Pride přišel i Radek (25) se svým přítelem: „Ke kožeňákům patřím jen pár měsíců. Zasvětil mě přítel a moc se mi to líbí,“ prozradil Radek v kožené psí masce. 

Alegorický vůz upomíná na významné milníky. Prague Pride 2019
Alegorický vůz upomíná na významné milníky. Prague Pride 2019
Autor: Jiří Marek

Karnevalový pochod začal zhruba ve 12:45. Lidé vyšli z Václavského náměstí, pokračovali přes náměstí Republiky, Revoluční, Dvořákovo nábřeží a Čechův most na Letnou, kde ve 14:00 začal hudební program. V čele průvodu šel i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který se akce zúčastnil i loni, a chce tak vyjádřit podporu zástupcům sexuálních menšin, kteří v mnoha zemích stále čelí represi.

Hřib před začátkem průvodu uvedl, že v letošním roce jde také o podporu zákona o manželství stejnopohlavních párů, který by měla projednat Sněmovna. „Mělo by přinést stejná práva a povinnosti všem,“ řekl. Zákon podpořil i primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN), který se dnešního průvodu rovněž účastní.

Extremisté

Stejně jako loni se ani letos průvod neobešel bez konfliktů - jeho hladký průběh narušila krátce před druhou hodinou skupinka pravicových extremistů, i když žádné protesty nebyly na magistrátu ohlášeny. Na účastníky průvodu pokřikovali „Ku*vy! Do plynu!“ a další vulgární nadávky, policisté, kteří dohlíželi na bezpečnost, je však od účastníků pochodu oddělili. Řešení našli i sami pochodující lidé - postavili se mezi pokřikující skupinu a průvod a rozdělili je bílými plachtami, které jsou součástí jejich masky.

Pochod Prague Pride 2019 narušili pravicoví extremisté.
Pochod Prague Pride 2019 narušili pravicoví extremisté.
Autor: Jiří Marek

Pochod se konal po deváté a vyvrcholil jím týdenní festival s tematikou LGBT Prague Pride, podle organizátorů se ho letos zúčastnilo až 30 tisíc lidí. Jeho první ročník v roce 2011 vyvolal kritické reakce konzervativců, podle nich byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle kterého bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. V dalších letech protesty slábly a zvyšoval se počet návštěvníků. Zatímco na první ročník podle organizátorů dorazilo 25 000 lidí a do průvodu se zapojilo 8000 z nich, loni to bylo 92 000 lidí a v průvodu z nich šlo 40 000.

Video
délka: 00:25.10

Tančilo se a jásalo! Prague Pride rozveselil takřka celou Prahu Eva Fornálová

Fotogalerie
97 fotografií