Dostat se v současnosti k pyrotechnice není nic těžkého. Stačí jít před silvestrovskou nocí do supermarketu nebo pro pořádné dělobuchy a římské svíce zajet do Sapy. Podle soudního znalce pro pyrotechniku Jiřího Chládka nebylo dřív tak snadné si pyrotechniku pořídit. „Český zákon o pyrotechnice byl daleko přísnější, než je nynější jednotný předpis Evropské unie, který upravuje i náš zákon. Pyrotechnika je v současnosti mnohem dostupnější, než byla dřív,“ prozradil pro Blesk.cz.

Hluk jako z letadla

Podle zákona o pyrotechnických výrobcích se třaskaviny dělí do tří kategorií. Člověk starší 21 let může odpalovat pyrotechniku kategorie F3, do níž patří kupříkladu kompakty se 134 výstřely nebo velmi hlasité petardy. Ty vytvoří hluk 118 decibelů, což je pro srovnání podobné jako vzlet tryskového letadla se 116 dB, výstřel z děla pak odpovídá 120 dB a výbuch dělostřeleckého granátu 132 dB.

Nová vyhláška

Podle pražské vyhlášky o používání pyrotechnických výrobků se během roku v čase od 10:00 do 22:00 pyrotechnika nesmí odpalovat mimo vymezená místa. Jedinou výjimku tvoří 31. prosinec a 1. leden, kdy je povolená pyrotechnika do F3 všude a po celé dva dny. Ta by se mohla změnit. „I na její úpravu se zaměříme,“ slíbil předseda klubu zastupitelů Jiří Pospíšil (TOP 09).

Dlouhá noc

Poslední silvestrovská noc dělala vrásky pražským policistům kvůli jiným věcem než hlavnímu ohňostroji. Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová uvedla, že v ulicích města bylo několik stovek policistů a strážníků městské policie. „Ti ve valné většině řešili bezohledné a mnohdy i nebezpečné používání pyrotechniky, různé potyčky a napadení, poškozování majetku a v neposlední řadě i alkoholem posilněné řidiče,“ prozradila mluvčí k posledním oslavám příchodu nového roku.

Mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová potvrdila, že minulý rok evidovali případy, kdy lidé měli u sebe zakázanou pyrotechniku. „ O Silvestru dochází také k tomu, že je používaná pyrotechnika vyšší třídy, je porušeno věkové omezení, nebo není splněna odborná způsobilost.“ Ani hasiči neměli na růžích ustláno. Museli zasahovat hlavně u požárů způsobených zábavní pyrotechnikou. Videomapping jim proto situaci příliš neulehčí. „Vše bude stejné, jen budeme mít méně práce, když nebudeme u odpaliště velkého ohňostroje,“ řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

V terénu jsou stovky policistů a strážníků.
V terénu jsou stovky policistů a strážníků.
Autor: Blesk:Martin Sekanina

Podobně se vyjadřuje i Jana Poštová, mluvčí pražské záchranky. Její kolegové musí pomáhat lidem celou noc. Úrazů od zábavní pyrotechniky je každoročně okolo deseti, což je minimální množství. Počet poranění může být podle Poštové vyšší, protože lidé si pomoc nezavolají. Videomapping pak záchrance práci nijak neusnadní. „Novoroční ohňostroj nepředstavuje pro záchranku zátěž kromě preventivní asistence, to samé můžeme čekat od videomappingu,“ řekla Poštová.

Videomapping a dělobuchy

Rozhodnutí nahradit ohňostroj videomappingem vítá ředitel Signal Festivalu Martin Pošta. „Lidé už dávno vědí, na co se jdou dívat. Videomapping je šetrnější k životnímu prostředí a zvířatům, nevzniká z něj odpad. Navíc se může promítat i několikrát za večer v krátkých intervalech, a tak na něj přijdou třeba i celé rodiny s dětmi a prarodiči,“ řekl Blesku.

Podle Martina Petera, který chystal posledních šest ohňostrojů, neuvidí videomapping tolik lidí, jako je tomu u ohňostroje na obloze. Peterovi dále vadí, že primátor vyslyšel hlasitou menšinu lidí a problém spatřuje jinde. „Ohňostrojům dělá špatné jméno právě odpalování dělobuchů v ulicích, kterému já říkám válka. Jenže to se nezměnilo a nezmění navzdory zákazům. Je to totiž neregulovatelné,“ řekl Martin Petera pro server iDNES.cz. Letos tak bude největší české město bez ohňostroje, ale vyděšená zvířata, opilci a nebezpečná pyrotechnika zatím zůstávají.

Fotogalerie
18 fotografií