Systém zón placeného stání v Praze se rozšiřuje pozvolna, po městských částech či jednotlivých čtvrtích. Praha 4 patří mezi radnice s již funkčními zónami, které se k systému přidaly jako jedny z posledních. Současné řešení je však podle úřadu nešťastné a tvoří celou řadu problémů, kterým je zapotřebí se věnovat.

Zóny placeného stání v Praze podle městské části jdou hlavně cestou zákazů. „Považuji to za nevhodný experiment v podmínkách normálního města. Rozumím jejich využití v Pražské památkové rezervaci, ale v normálním městě působí mezi městskými částmi jako středověké hradby, kladou překážky obyvatelům a jejich návštěvám, omezují obsluhu řemeslníky, sociálními a jinými službami,“ uvedl k situaci místostarosta Prahy 4 Zdeněk Kovářík (ODS), který má ve své gesci také dopravu.

Dalším negativním jevem je dle místostarosty skutečnost, že rozšiřování zón placeného stání vede k úbytku parkovacích míst. S tím však nesouhlasí vedení magistrátu. „S realizací zón placeného stání v žádném případě nedochází k redukci parkovacích stání, naopak, kde to je možné, jsou ve spolupráci s danou městskou částí upravována například podélná stání na šikmá nebo kolmá, aby se jejich počet zvýšil,“ sdělil Blesku náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Šéf pražské dopravy nesouhlasí ani s tvrzením, že by „modré zóny“ tvořily bariéry a hradby. „V rámci současného systému zón je Praha propustná pro všechny, kteří někam autem potřebují zajet. Dnes lze na omezený čas zaparkovat i na modrých zónách. Dlouhodobé parkování v jiné městské části je samozřejmě omezeno, ale vždy stejným způsobem pro všechny,“ popsal dále Scheinherr. Pokud by tomu tak nebylo, ztratily by podle náměstka zóny svůj regulační charakter.

Kopírování městských částí? Samy to tak chtějí

Rozšiřování zón placeného stání na území hlavního města po městských částech se dle vedení magistrátu realizuje takovým způsobem zejména na základě požadavků jednotlivých radnic. „Kopírování městských částí vychází primárně z rozhodnutí samotných městských částí. Podle nové koncepce byly původně navrhovány menší oblasti, aby zvýhodnily rezidenty v místě jejich trvalého pobytu, což je často jejich jediná a logická možnost, kde zaparkovat,“ vysvětlil Adam Scheinherr.

V Praze 4 zóny přibudou

Praha 4 navzdory nesouhlasu se současným systémem hodlá dál postupovat v nastoleném trendu. Zóny se tak rozšíří do lokalit Braníku, Podolí, Krče a Michle. Na svém posledním zasedání to odsouhlasila radniční rada.

„Projekt rozšíření parkovacích zón na další část území Prahy 4 zhruba až po Jižní spojku byl opakovaně veřejně projednán s občany i v komisi pro dopravu rady městské části,“ dodal k tématu tiskový mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Fotogalerie
11 fotografií