„Došlo k poměrně zásadnímu obratu,“ uvedla mluvčí soudu Dana Šindelářová. Cizinci si podle ní zvolili obhájce, který se ale neúčastnil červencového zasedání, na kterém soudkyně Pavla Hájková rozhodla o potrestání obou mužů. V den soudního zasedání zaslal plnou moc k jejich zastupování. Soud zasedání dokončil a rozhodl. Soudkyně uvedla, že je rozhodnutí pravomocné. Státní zástupce s ním souhlasil. Následně ale soud zaslal verdikt zvolenému obhájci, který v zákonné lhůtě podal proti oběma trestním příkazům opravný prostředek - odpor, uvedla mluvčí.

Líčení bude zahájeno 4. září. Podle Šindelářové se během něj bude řešit i otázka dosud neobjasněného odstranění graffiti - ještě předtím, než tak stihli učinit památkáři, ho totiž zatím neznámý člověk v noci na neděli z pilíře smyl. „Soud zatím neobdržel žádné sdělení o tom, kdo, jakým způsobem graffiti odstranil a na čí náklady. Důležitou otázkou bude rovněž zjištění, zda odstraněním nedošlo ke způsobení nějaké další škody, která by měla souvislost s uvedenou trestní věcí,“ dodala.

Odstranění bylo neodborné

Technická správa komunikací (TSK) dnes uvedla, že očištění Karlova mostu od sprejerského nápisu bylo neodborné. Na zdi podle mluvčí Barbory Liškové zůstaly zbytky zateklé barvy. Do spár mohlo zatéct také ředidlo. Restaurátor proto dnes odebral vzorky kamene. Laboratoř má zjistit, jaký prostředek byl k očištění použit. U Karlova mostu se kvůli odstraněnému graffiti ráno sešli zástupci magistrátních památkářů, Národního památkového ústavu a TSK. Restaurátoři chtěli nápis odstraňovat od soboty do půlky srpna.

Dva sprejeři vytvořili nápis na Karlově mostě v polovině července. Strážníci následně zadrželi dva německé turisty ve věku 23 a 30 let. Městská policie uvedla, že jeden z mužů měl v ruce sprej a druhý plechovku s pivem. Jeden z cizinců také vinu u soudu od počátku přiznával. Za trestný čin poškození cizí věci hrozí sprejerům až tříleté vězení.

Video
Video se připravuje ...

Sprejeři poničili Karlův most. Městská policie Praha

Fotogalerie
34 fotografií