Před Sheeranem se v roli předkapel představili švédská zpěvačka Zara Larssonová a britský kytarista James Bay. Koncert provázela přísná bezpečnostní opatření a lidé musí v okolí Letňan počítat s dopravními uzávěrami. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana byla dosud situace bez problémů.

Koncert, který se zapíše do historie

Sheeranův koncert se podle počtu přítomných diváků zařadí k vůbec největším podobným akcím v České republice. Tabulce největších koncertů bezpečně vévodí vystoupení Rolling Stones ze srpna 1995, na Strahovský stadion tehdy dorazilo na 130 000 lidí, jen o 10 000 méně fanoušků pak o rok a měsíc později přilákal na Letenskou pláň zpěvák Michael Jackson. Téměř stejný počet lidí přišel také v září 1994 na Strahov na koncert kapely Pink Floyd.

»Stounům« patří i další primát, žádná skupina ani interpret nepřilákal v součtu tolik fanoušků jako oni. Na pět pražských koncertů (1990, 1995, 1998, 2003 a 2018) a jeden brněnský (2007) dohromady přišlo na 400 000 lidí. Zatím naposledy zahráli Rolling Stones v ČR začátkem loňského července v Letňanech před 50 000 návštěvníky. Přibližně podobný počet lidí jako Ed Sheeran pak přilákala ještě vystoupení U2 (srpen 1997), slovenské kapely Elán (září 2003) nebo českého Kabátu (září 2014). Do Letňan konkrétně na hudbu dorazilo zatím nejvíce lidí před třemi lety na koncert AC/DC, který sledovalo 60 000 fanoušků.

Zbožňovaný umělec

Britský zpěvák, skladatel a textař Ed Sheeran, považovaný za jednu z nejvýraznějších osobností současné hudební scény, přijel do Prahy v rámci svého evropského turné Divide 2019. Poprvé koncertoval v České republice v únoru 2015 v holešovické Tipsport Areně. Osmadvacetiletý hudebník má čtyři trofeje Grammy, pětkrát získal Brit Award a řadu dalších prestižních cen. Jeho singl Shape of You se stal třetím nejprodávanějším singlem všech dob v Británii a vůbec nejčastěji streamovanou skladbou na Spotify. Na konci roku 2017 obdržel Sheeran Řád britského impéria za své aktivity v oblasti hudby a charity. Podle loňského žebříčku časopisu Forbes je Sheeran třetím nejlépe placeným hudebníkem na světě, loni vydělal 110 milionů dolarů, tedy v přepočtu 2,5 miliardy korun.

Situace po koncertu: Autobusy se zpožděním

Koncert hlavní hvězdy skončil zhruba po jedenácté hodině. Následně se davy začaly řinout z areálu ven. Ačkoliv městská hromadná doprava situaci nepodcenila a Policie ČR nechala okolní oblasti od rána uzavřít, přesto začalo docházet ke zhruba dvacetiminutovým zpožděním v autobusové síti.

Takto vypadala dopravní situace po skončení koncertu Eda Sheerana.
Autor: ROPID

Fotogalerie
23 fotografií