Jedná se o podívanou, která se jen tak nevidí. Jednou do roka se na Pražském hradě představí motocyklová a přehlídková jednotka Hradní stráže, která veřejnosti předvede důmyslnou a do nejpodrobnějších detailů seštelovanou choreografii. Ta spočívá nejen v nejrůznějších manévrech příslušníků stráže na motocyklech, předvedení prezidentské standardy, tak i samozřejmě v choreografii s puškami.

Desítky hodin práce

Tu měl na starosti rotmistr Karel Pospíšil (35) z 2. strážného praporu Hradní stráže, který se choreografii při vojenských přehlídkách věnuje už 10 let. Jak pro Blesk.cz prozradil, i přes zdánlivost jednoduchosti, s jakou příslušníci Hradní stráže provádí různé koordinované a na choreografii složité kousky, nejedná se o nic snadného, co by se jeden naučil přes noc. „Jedná se o nestandardní cviky, které nejsou zařazené v běžném repertoáru,“ uvedl.

Video
délka: 05:52

Takto vypadalo přehlídkové vystoupení jednotek Hradní stráže, které doprovodil hudební doprovod Hradní stráže a Policie ČR. David Zima

„Vojáci choreografii musí pilovat do posledního detailu. Jedná se o výsledek skutečně desítek hodin tvrdého výcviku,“ uvedl Pospíšil, jehož svěřenci předváděli choreografii například na melodii z filmu Mortal Kombat. Inspiraci pro nejrůznější skladby cviků hledá všude možně, kde se dá, v zahraničí, na internetu. „Cvičíme takto v rámci vojenské služby. Nicméně mohu říci, že vojáci ve svých cvicích často pokračují i nad rámec služby, tedy i ve volném čase,“ vysvětluje pečlivé provedení přehlídky.

Video
délka: 01:19

Přehlídka při příležitosti 100 let od ceremoniálu legionářů ve francouzském Darney s komentářem mluvčího Hradní stráže Jiřího Havla. Daniel Vitouš

Rozmary počasí pro vojáky neplatí

Ať je venku horko nebo zima, pro příslušníky Hradní stráže to nepředstavuje nic moc odlišeného. Práce jako práce, služba jako služba, dalo by se říct. Tu svou totiž musí vykonávat stejně, jako všichni ostatní. Jak ovšem připustil mluvčí Hradní stráže Jiří Havel, při extrémech, kdy musí příslušníci v pozoru stát na svých stanovištích celou hodinu, bez ohledu na to, zda na ně uhodí mrazy či nevraživost slunce, mívají i vojáci určité úlevy.

„Co se týká extrémních vysokých teplot, jaké zažíváme v tomto období, bývá to tak, že pokud stoupne teplota nad 30 stupňů, velení se situací začne zabývat,“ připustil. V těch nejkrajnějších případech, kdy na slunci teplota vykazuje i 45 stupňů Celsia, to bývá tak, že z čestných stanovišť, jako například u Prašného mostu nebo u hlavního vchodu do areálu Pražského hradu, mají jednotky Hradní stráže „zkrácenou“ pracovní dobu do 13:00, respektive po slavnostním střídání stráží. Běžně se přitom stráže drží od 9 do 18 hodin.

I přes zkrácenou služební dobu to ale neznamená, že by Hrad nebyl hlídán! „Je střežen permanentně 24 hodin denně, 365 dní v roce,“ uvádí Havel. „Když nejsou stráže na svých pevných stanovištích, například v důsledku zmíněných vysokých nebo naopak nadmíru nízkých teplot, jsou nahrazeni pohyblivými strážnými stanovišti.“

Opalovací krémy a brýle

Dále mluvčí připustil, že například použití opalovacích krémů je čistě na osobních preferencích jednotlivých příslušníků. Ti musí především splňovat jedno – aby měli perfektní stejnokroj: reprezentační blůzu a kalhoty, plastron, bílé kožené rukavice, audienční čepici, do modra zbarvené ponožky, ozdobné šňůry a reprezentační okovanou obuv. „Důležité je to, co je vidět. Co mají pod tím, to už je podle jejich individuálních potřeb,“ uvedl mluvčí.

Přesto i v těch největších parnech mají vojáci nárok na nějakou tu úlevu. „Fasují sluneční brýle a mají také možnost obléct si termotriko, které si mohou navléct pod uniformy, aby jim odvádělo pot,“ vysvětluje Havel. Jinak vyjádřil určité přesvědčení za všechny příslušníky Hradní stráže, že ať třeskuté mrazy, tak nelidská vedra – ani v jednom případě se rozhodně nejedná o vyhledávaná období, v rámci kterých by chtěli „odkroutit“ svou službu.

Fotogalerie
46 fotografií