Od pátku 31. května je na konci ulice U Prašné brány poblíž Obecního domu v centru Prahy nově platný zákaz zastavení. V minulosti zde byla standardní „modrá zóna“, kde mohli parkovat lidé s platným oprávněním. Reálná praxe však vypadala tak, že parkovací místa využívaly v drtivé míře podnikatelské subjekty, které svými auty poutaly na své blízké provozovny.

„Praha 1 požádala Technickou správu komunikací o vyjmutí oblasti pod Prašnou bránou ze zóny placeného stání. Z analýz i pozorování víme, že tu parkovala především reklamní auta a téměř nikdy rezidenti,“ řekl k opatření radní Prahy 1 pro dopravu David Skála (Praha 1 Sobě).

Poté, co radnice nové opatření zavedla, došlo k odstranění vodorovného značení zóny placeného stání. Jak Blesku potvrdila tisková mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová, strážníci nově na místě řidiče pokutují. V souladu se zákonem však nemohou přikročit ke všem opatřením, která v souvislosti s parkováním vozidel existují.

Odtah není možný

Zásadní informací je, že od Prašné brány strážníci nemohou nechat vozidlo odtáhnout. „Není to možné, neboť na daném místě nejsou splněny zákonné podmínky pro odstranění vozidla,“ sdělila Irena Seifertová, podle které by pro nutnost odtahu vozidlo muselo tvořit překážku, případně by muselo stát na vyhrazeném parkovacím místě – taková místa se ale u Prašné brány nenacházejí.

Strážníci městské policie nový zákaz u Prašné brány s řidiči vozidel řeší.
Strážníci městské policie nový zákaz u Prašné brány s řidiči vozidel řeší.
Autor: MP Praha

Strážníci přikračují k opatřením, která jim zákon naopak povoluje. Dochází k zaevidování protiprávního jednání, které následně řeší v přestupkovém řízení magistrát. „To, že vozidlo nemá za stěračem žádnou výzvu, neznamená, že nebylo řešeno. Strážníci nyní používají elektronická zařízení pro evidenci přestupků,“ upozornila mluvčí městské policie.

Jedním z opatření je také nasazení takzvané „botičky“ na kolo vozu. Její užití je podle Ireny Seifertové vždy na konkrétním posouzení strážníka. V případě umístění takové botičky na vozidlo, které neoficiálně slouží jako reklamní poutač, zůstává vůz na místě a prakticky dál plní svou funkci. Strážníci s tím ale víc nezmůžou. Jak Irena Seifertová dodala, na taková auta se totiž nevztahuje nařízení magistrátu číslo 26/2005, kterým se zakazuje reklama šířená na veřejně přístupných místech mimo provozovnu.

Fotogalerie
10 fotografií