Zastupitelé Prahy 4 ve středu odvolali osm z devíti radních včetně starosty Štěpánka, zvoleného za subjekt Praha 4 Sobě – Zelení a nezávislí. Novou starostkou se stala Irena Michalcová z hnutí ANO, dosavadní koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 Sobě a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí) se přesunula do opozičních lavic. 

Kvůli odvolání se na twitteru škorpili i dva ze tří lídrů koaličních stran pražského magistrátu. „V té politice aby se čert vyznal... Pan Štěpánek je na eurokandidátce Topky, ale z pozice starosty Prahy 4 ho Topka odvolala (aby šla do koalice s ANO),“ rýpnul si primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Jiří Pospíšil (TOP 09) mu hned kontroval s tím, že krajský výbor TOP 09 s odvoláním Štěpánka z pozice starosty nesouhlasí. „Tyhle hloupé narážky jsou jen... hloupé,“ uvedl.

 

Předsedové STAN Vít Rakušan, TOP 09 Jiří Pospíšil a Zelených Štěpánek dnes ve společném prohlášení uvedli, že se jedná o rozhodnutí jednotlivých komunálních politiků a vzniklo bez konzultace se stranickými orgány. „Žádným způsobem nesouvisí s celostátní pozicí STAN, TOP 09 a Zelených, natožpak se společnou kandidaturou do Evropského parlamentu,“ konstatovali. Kritizují, že nová koalice stojí na hlasech „přeběhlíků“.

„Naším společným cílem nadále zůstává poskytnout voličům silnou proevropskou alternativu vůči populismu, extremismu a nezodpovědnému zacházení s naším životním prostředím, což nezmění nic, natož neshody na jedné radnici,“ dodali Rakušan, Pospíšil a Štěpánek.

Koalice, která padla, vedla Prahu 4 od loňských podzimních voleb. Měla těsnou většinu 23 ze 45 hlasů. Dosavadní opozice jí před středečním hlasováním vyčítala několik pochybení. Zmiňovala dopravu a zhoršování průjezdnosti či postup při zavádění parkovacích zón. ANO, ODS a TOP 09 mají teď stejnou sílu jako předchozí vedení. Jejich 22 zastupitelů posílil lidovec Josef Svoboda z druhého tábora. Jako jediný z radních ve funkci zůstal. Následně se stal v novém vedení místostarostou.