Komunitní centrum Prádelna vzniklo v letech 2011 až 2012. Patří pod Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, jehož ředitelkou je Helena Volechová. „Moc děkujeme, že jste nám knížky poskytli, protože jsou pro lidi strašně důležitý přítel. Knihkupectví zdarma je krásná myšlenka, chtěli bychom ji rozvinout i do dalšího našeho komunitního centra u smíchovského nádraží, kde se také setkávají senioři. Jak jsem tu slyšela odezvy od lidí, jsou úplně nadšení a překvapení, že pro ně někdo něco takového udělal,“ sdělila ředitelka.

Kromě zmiňovaných dvou komunitních center se akce „Blesk pro seniory“ rozšíří také do domu s pečovatelskou službou, ve kterém je wellness centrum a komunitní zahrada. Také toto místo spadá pod zmiňované sociální centrum, které dle Heleny Volechové razí hesla „prevence proti osamocení“ a „samota zabíjí“.

„Lidé by neměli být sami. Senioři se sem naučili chodit jako domů, což je pro nás strašně důležité, protože víme, že se jim tady uskutečňují přání a sny,“ řekla ředitelka. Do komunitního centra Prádelna senioři konkrétně chodí na počítačové kurzy, pohybové aktivity, jógu, tai-chi nebo malování. Mohou zároveň vymýšlet vlastní činnosti. Služby komunitního centra kromě seniorů mají co nabídnout také v případě rodin s dětmi nebo školních aktivit.

Brand manažerka Czech News Center Eva Královcová prozradila, že celý projekt „Blesk pro seniory“ nabízí skutečně pestrou škálu knižních titulů, mezi které patří nejen napínavé detektivky, ale také kuchařky nebo nejrůznější kutilské tituly. Náklad celkem 1022 knih vyšel přesně na 120 997 korun.

Reakce seniorů

Jaké knihy si vybrali námi oslovení senioři? „Mám hodně času a chodím hodně po Praze. I když jsem rodilá Pražačka, zjišťuji, že je mnoho koutů Prahy, které neznám,“ uvedla klientka centra Anna Hrdinová (64), která zvolila titul „Praha známá i neznámá“. Mimo to si seniorka z Motola, která chodí na počítačové kurzy a jógu, vybrala také knihu „Pan Werich z Kampy“ autorů Jiřího a Ondřeje Suchého. „Knižní akce je úplně úžasná, děkujeme,“ dodala klientka.

Blesk rozdával v komunitním centru Prádelna knihy seniorům zdarma.
Autor: Michal Protivanský

Evženie Světničková (69), která chodí do Prádelny už čtvrtým rokem, sáhla po knize „1000 divů Česka“, protože naši zemi miluje. „Tohle je báječné, já jsem vděčná čtenářka,“ řekla směrem ke knižní akci, ze které si prý domů odnesla ještě něco dalšího na čtení do postele. Další klientka centra Jitka M. (67) navštěvuje kurzy počítače a chodí cvičit jógu. „Projekt nás zaujal, vždyť vidíte,“ řekla s úsměvem a poukázala na knihy v rukou. Také Jitka M. zvolila knihu o Janu Werichovi, kterou doplnil titul o Aně Geislerové.

První knihobudka

Blesk pro darování knih zřejmě nemohl zvolit povolanější místo, než je komunitní centrum Prádelna. Jak prozradil radní pro sociální oblast Prahy 5 Petr Lachnit (ANO), od roku 2012 se tady totiž nachází historicky vůbec první knihobudka v Praze.

„Knížky, které jste dali našim seniorům, padnou na úrodnou půdu. Nenápadná knihobudka je dítětem své doby, dnes jsou samozřejmě mnohem modernější, ale je to budka, která je památeční a je stále v provozu. Myslím si, že i vaše knížky v nich najdou uplatnění,“ sdělil Petr Lachnit. Komunitní centrum v Holečkově ulici bylo v roce 2018 vyhlášeno nejlepším seniorským klubem. Je zároveň jedním z míst, které je provozováno příspěvkovou organizací právě zdejší městské části.

Fotogalerie
21 fotografií