Zda bude cena změněna, bude záležet na rozhodnutí magistrátu, radnice sama vydávat vyhlášky nesmí. Ceny záboru se pohybují od desetikoruny do 60 korun za metr čtvereční. „Vyzvali jsme magistrát k modernizaci vyhlášky, protože si myslíme, že není aktuální. Jsou tam ulice a prostranství, které nejsou podle nás správně oceněné," řekl Skála. Záměrem je změnit způsob využití veřejných prostranství.
Například na Malém náměstí nedaleko magistrátu většinu místa zabírají právě restaurační zahrádky. „Každý k městu přistupuje jinak, my si myslíme, že veřejný prostor nemá být privatizován a systém je nevyvážený. Jsou ulice, kde si myslíme, že by cena měla být vyšší, ale v jiných zase nižší. Jde o to, aby to bylo vyvážené,“ uvedl radní.
Hospodářská komora Praha 1 s názorem radnice nesouhlasí, částky jsou podle ní adekvátní. „Předzahrádky do center měst patří. Chápeme rozumnou regulaci, ale požadavek na další plošné zvyšování už tak vysokých poplatků je už spíše atakem na podnikání,“ uvedl místopředseda komory Filip Dvořák. Podle něj jsou už nyní lokality, kde jsou ceny příliš vysoké, například ve Vojtěšské čtvrti. „Pevně věřím, že si to radní Prahy 1 i hlavního města uvědomí,“ dodal Dvořák.
V oblasti Pražské památkové rezervace (PPR) si musí podniky nechat vybavení předzahrádky schválit magistrátními památkáři a musí dodržovat pravidla pro jejich provedení. Nesmí například mít pódium, podlahu ani ohradu, nesmí být zastřešené, zakázán je plastový nábytek. PPR kromě celé Prahy 1 a většiny Prahy 2 zahrnuje části Prahy 3, Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6 a Prahy 7.