Takzvaní „neukáznění“ chodci podle tiskové mluvčí pražské záchranky Jany Poštové komplikují fungování všem uživatelům společného prostoru včetně záchranářů. Zdravotnická záchranná služba však prý musí rovněž brát ohled na všechny ostatní účastníky silničního provozu.

„Musíme se s nimi naučit žít v bezpečné symbióze. Není to vždy snadné, ale bezpečnosti provozu věnujeme maximální pozornost. V Praze pro nás není prvořadá rychlost jízdy, ale její plynulost a bezpečnost,“ uvedla Jana Poštová.

Na místech, jako je Staroměstské náměstí, kde se turisté koncentrují ve velkých davech, je kvůli extrémní opatrnosti výjezdových skupin logicky prodlužován také čas, za který zdravotníci dorazí k pacientovi. „Sanitka jede často krokem. Z pohledu volajícího čekajícího na sanitku to může být nepříjemné, ale opět – prioritou je vždy bezpečnost pro okolí,“ zdůraznila mluvčí pražské záchranky.

Zásady pro pohyb chodců

Ačkoliv pro chodce neexistují striktně daná pravidla jako v případě přednosti sanitek před automobily, záchranáři uvádějí jisté zásady, kterými by se pěší měli řídit a které lze shrnout do tří bodů.

„Měli by vnímat, co se děje kolem, používat rozum a chovat se předvídatelně. Obzvlášť při poslechu hudby se sluchátky či používání mobilního telefonu by měli chodci přecházející vozovku i vizuálně sledovat, co se v jejich okolí odehrává, protože mohou přeslechnout výstražná zvuková znamení sanitního vozu,“ dodala k tématu Jana Poštová.

Fotogalerie
8 fotografií