„Věřím, že byla vybrána dostatečně důstojná lokalita, hodná odkazu tak významného liberálního politika a primátora města, který za sebou zanechal hluboký společenský a lidskoprávní odkaz,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). V blízkosti vybrané cesty, ze které je výhled na centrum metropole, jsou také Polská a Chopinova ulice.

Adamowicz vyznával liberální hodnoty, bojoval proti útlaku menšin a měl silnou občanskou podporu. Za jeho působení byla v roce 2011 pojmenována jedna z ulic Gdaňsku po posledním československém a prvním českém prezidentovi, na jihu polského města je tak možné se projít Alejí Václava Havla.

„Ceremoniální odhalení nové promenády je pak plánováno na 4. června, kdy uplyne rovných 30 let od zásadního volebního úspěchu polského demokratizačního hnutí Solidarita v tamním Sejmu,“ dodal Martin Churavý z oddělení zahraničních vztahů magistrátu. Pozvání má dostat i nová primátorka Gdaňsku, kterou je Aleksandra Dulkiewicz.

Třiapadesátiletý Adamowicz byl 13. ledna pobodán na pódiu při charitativním koncertu sedmadvacetiletým útočníkem. Ten byl zadržený na místě. O den později Adamowicz, který stál v čele Gdaňsku více než 20 let, zraněním podlehl.

Fotogalerie
10 fotografií