Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

„Vypustili odjištěný granát.“ Policie věděla, že vrah primátora je nebezpečný a slyší hlasy

24. ledna 2019
12:29

Polská vězeňská služba i policie podle zpravodajské televize TVN 24 věděly o tom, že Stefan W. podezřelý z vraždy gdaňského primátora Pawla Adamowicze zastává extremistické názory. Při pohovoru s vězeňským vychovatelem přiznal, že si přeje, aby v Polsku zavládla diktatura. Civilní kontrarozvědka (ABW), která má dohled nad extremisty na starosti, však informace o tomto muži nedostala.

Několik dní před tím, než 27letý Stefan W. loni v prosinci opustil vězení, kde si odpykával pětapůlletý trest za bankovní přepadení, vychovateli řekl, že má v plánu odjet z Pomořského vojvodství, v němž Gdaňsk leží. Vadilo mu, že v něm vládne centristická Občanská platforma. Chtěl odjet do nějakého jiného vojvodství, kde je u moci Právo a spravedlnost (PiS), protože on je jeho stoupencem. Tato národně-konzervativní strana vládne i na celopolské úrovni.

„Chtěl bych, aby se (předseda PiS) Jaroslaw Kaczyński stal diktátorem,“ svěřil se Stefan W. podle záznamů vězeňskému vychovateli. Tvrdil také, že má v úmyslu být na svobodě bezdomovcem, bydlet v ubytovnách pro lidi bez přístřeší, jezdit po Polsku vlakem a vyhýbat se při tom Pomořskému vojvodství, protože to je podle něho baštou Občanské platformy.

Vězeňská služba o obsahu rozhovorů se Stefanem W. informovala policii. Co se s informacemi dělo dál, ale není podle polských médií jasné, protože policie v Gdaňsku se k věci odmítla vyjádřit.

Vězeňský vychovatel si Stefana W. pozval na pohovor v reakci na upozornění matky odsouzeného. Ta se na policii obrátila kvůli tomu, že jí dělá starosti chování syna, který „slyší hlasy“, chce se pomstít politikům za křivdu, za niž považoval trest vězení. Upozornila policisty, že Stefan podle ní může být nebezpečný. Během pobytu ve vězení u něj psychiatři diagnostikovali paranoidní schizofrenii.

Marek Biernacki, jenž v minulosti za vlády Občanské platformy působil jako koordinátor tajných služeb, řekl portálu Wyborcza.pl, že „na svobodu byl vypuštěn odjištěný granát“. Podle něj ho měla sledovat nejen policie, ale i tajné služby. Současný ministr vnitra Joachim Brudziński v minulých dnech nařídil kontrolu gdaňské policie. Ta má zjistit, zda instituce, které dostaly informace o plánech Stefana W., podnikly dostatečné kroky pro to, aby mu bylo zabráněno v dalším páchání trestné činnosti.

Stefan W. se v neděli 13. ledna během celopolské charitativní akce na jednom z gdaňských náměstí vrhl na primátora Pawla Adamowicze a pobodal ho nožem. Adamowicz, někdejší člen Občanské platformy, který v čele gdaňské radnice stál dvacet let, o den později svým zraněním podlehl. Vyšetřovatelé dnes uvedli, že Stefan W. nebyl při útoku na Adamowicze pod vlivem alkoholu ani jiných omamných látek.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi