Usedlost Šatovka v Šáreckém údolí má za sebou pohnutou historii. Už od roku 2011 je prázdná a čeká se, co s ní bude. Několikrát ji obsadili i squatteři, naposledy před rokem v únoru. Tehdy přibližně deset lidí vylezlo na střechu a odmítalo odejít. Po několika dnech slezli dolů a zadržela je policie. Nyní má Šatovka další problém.

Část pozemků, které chce Praha 6 zastavět, leží na pozemcích, jež jsou podle spolku Šárecké údolí v přírodním parku. Aby mohla Praha 6 postavit komunitní centrum pro seniory, muselo dojít ke změně územního plánu. Ja naplánovaná oprava zchátralé usedlosti Šatovka, navíc vyroste dalších šest objektů, kaple a autobusová zastávka. To se však nelíbí spolku.

Ochrana parku

„Od počátku procesu podávaly spolky proti změně námitky, neboť považují veřejný zájem na ochraně přírody za nadřazený požadavkům místní samosprávy,“ vysvětluje David Ptáček ze spolku Šárecké údolí. Místní se navíc obávají zvýšení dopravní zátěže v klidném údolí. Podle spolku je ochranné pásmo ze zákona nezastavitelné, a proto spolu se spolkem Pro Hanspaulku podávají na magistrát hlavního města správní žalobu.

Na hranici

Podle mluvčího Prahy 6 Ondřeje Šrámka radnice v minulých sedmi letech jednala se všemi dotčenými osobami a subjekty včetně spolku Šárecké údolí. Zároveň odmítá, že by komunitní centrum pro seniory narušovalo přírodní ráz parku: „Zástavba se drží u spodní hrany pozemku a na hranici přírodní rezervace sahá jen pozemek, nikoliv výstavba. Pokud někdo považuje za zástavbu malou kapličku Nejsvětější trojice, vzdálené 35m od hranice rezervace, všem na radnici je nám ho upřímně líto,“ reagoval na nařčení Šrámek.

Správní žaloba nebude mít podle mluvčího vliv na stavební proces. V tuto chvíli se připravuje projektová dokumentace a brzy začne proces získávání stavebního povolení. Celý projekt bude stát zhruba 150 milionů korun a financuje ho městská část spolu s magistrátem. Stavební práce by měly být v optimistickém případě zahájené v roce 2020 a areál by měl být dokončený o dva roky později. 

Fotogalerie
15 fotografií