Podle poslance Jakuba Michálka (Piráti), který byl v minulém volebním období pražským zastupitelem, je před zavedením dalších změn nejprve nutné získat přesné informace o reálné délce povolování. „Abychom dokázali objektivně řídit povolovací proces, tak je potřeba ho v první řadě měřit," uvedl. Informace by lidé podle něj měli najít na internetu už v červnu letošního roku. Sběr dat z jednotlivých systémů stavebních úřadů a dalších institucí bude koordinovat městská společnost Operátor ICT.

Přílišná délka povolování staveb zejména v Praze podléhá dlouhodobé kritice ze strany developerských firem i politiků, podle kterých vede k menší stavební aktivitě a vyšší ceně bydlení. Všechny strany nové pražské koalice šly do loňských voleb s tím, že se pokusí problém vyřešit, o čemž mluví i jejich společné programové prohlášení. Zejména Spojené síly prosazují vznik jednotného stavebního úřadu, podle dřívějších informací však o jeho zavedení nepanuje v koalici shoda.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Podle analýzy městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) ceny nových pražských bytů k loňskému září meziročně vzrostly o 11 procent a za letošní rok by mělo být zkolaudováno 4737 nových jednotek. Podle statistik developerské společnosti Trigema vzrostlo průměrné nájemné bez poplatků v Praze na konci loňského roku meziročně o tři procenta na 340 korun za metr čtvereční.