Motolská skládka začala vznikat nejspíše při výstavbě nemocnice Motol v sedmdesátých letech. Stavební materiál, který zde skončil, však nebyl zlikvidovaný a brzy ho pohřbily další vrstvy stavebního odpadu z celé Prahy. V roce 2004 pak přišla společnost EKOMotol CZ s řešením, jak nevyužité území probudit k životu.

Nájem za stovku

Městská část Praha 5 pronajala firmě bez výběrového řízení území za 250 tisíc korun ročně. Tehdejší starosta za ODS Milan Jančík souhlasil s tím, že firma bude skládku rekultivovat do roku 2014 a do roku 2024 poté stavět: „V roce 2006 jsme měli hotový projekt, který odsouhlasily všechny činné orgány. Podle něj jsme začali skládku zpevňovat, naváželi jsme na dané území stavební materiál, k němuž jsme měli i do roku 2010 dokumentaci,“ vysvětluje současný jednatel společnosti Jindřich Frýdl.

Dodatek smlouvy z roku 2006 pak stanovil, že roční nájem za skládku bude symbolických sto korun: „Samotná rekultivace něco stála, ať už to byly těžké stroje, pracovníci nebo odborné posudky. V budoucnu jsme měli nést nemalé náklady za výstavbu sportovního areálu a školy,“ říká Frýdl o výhodném nájmu.

Změny

V roce 2010 ale došlo podle Jindřicha Frýdla k výměně v čele vedení firmy EKOMotol CZ a v té chvíli nastaly komplikace. Magistrát hlavního města vydal nový provozní řád pro navážení odpadu a podle Frýdla byl stavebním úřadem stanovený nový, vyšší maximální výškový limit, kterého mohla skládka dosáhnout. V čele radnice Prahy 5 stanul Radek Klíma z TOP 09, který chtěl v místě skládky vybudovat úplně nový projekt, volnočasový areál Tři věže v Motole. Na skládce se proto kupil další materiál.

Nebezpečné látky

V roce 2014 Praha 5 ukončila nájem a probíhající projekt. Problém je, že na skládce se podle městské části stále nelegálně kupí odpad, kdo ho tam vozí, však není známo. Praha 5 proto vynakládá podle svých slov nemalé částky na hlídání celého objektu. Roku 2017 si nechala vypracovat analýzu rizik kontaminovaného území. Podle ní hrozí skládce sesuvy a v dolních vrstvách jsou uložené nebezpečné, těžké kovy. V podzemních vodách byly nalezeny látky fluoridů, síranů, manganů a toxických látek. EKOMotol CZ však interpretaci výsledků zpochybňuje a dodává, že situace není tak vážná, jak zpráva popisuje.

Současné vedení městské části se podle místostarosty Prahy 5 Martina Slabého (ANO) chystá na firmu podat trestní oznámení: „Budeme ho podávat proto, že EKOMotol CZ nesplnilo svůj závazek na rekultivaci území. A za druhé navezli materiálu nad limit, který měli povolený. Je to přibližně milion kubíků zeminy,“ prozradil pro Blesk.cz místostarosta s tím, že jedna z variant, jak skládku odstranit – a kterou chce Praha 5 realizovat, vyjde přibližně na 500 milionů.

Fotogalerie
17 fotografií