Stačil jediný okamžik a rychnovskému profesionálnímu hasiči Martinu Šabatovi se život otočil vzhůru nohama. Až do roku 2016 byl mužem v plné síle, jenž v ohnivém pekle nasazoval svůj život pro život druhých. Pak ale přišel vážný úraz - Martin při požárním výcviku v průběhu služby spadl ze čtyřmetrové výšky a od té doby už nic nebylo jako dřív. Ochrnuly mu totiž obě nohy. 

Rázem se musel naučit žít s handicapem, starat se o své tři malé děti. Optimismus ale i přes ránu, kterou mu osud nadělil, věčně usměvavý silák neztratil. „Práce u hasičů nelituji, je to moje druhá rodina. Kdybych se zázračně uzdravil, vrátil bych se zpět do terénu,“ řekl nezdolný Martin Blesk.cz. 

A od čtvrtka se ke svému snu být co nejvíc samostatný přiblížil - symbolicky na nejstarší hasičské stanici v Česku, která stojí v pražské Argentinské ulici, totiž obdržel speciální invalidní vozík, jenž je postavený na populárním transportéru segway. Díky němu může Martin brázdit nejen ulici, ale i náročnější terén. Vozík se navíc jednoduše ovládá - pomocí pohybů těla, nikoliv rukou, ty má tak uživatel volné.

Na vozík pro Martina se složili lidé ve sbírce nadace Regi Base. Ta byla založena v roce 2011 a pomáhá válečným veteránům, policistům či hasičům. V únoru předala podobný vozík ochrnutému hasiči Liboru Bohdaneckému a v příštím roce pak plánuje stavbu rehabilitační tělocvičny pro zraněného hasiče Roberta Donbiera.

Fotogalerie
13 fotografií