Úřad chce nalézt nájemce jen na dobu, než nalezne pro zámek nového majitele. Zájemci jsou ministerstvo kultury a hlavní město. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) při odvolání souhlasu s dražbou uvedl, že by stavba měla zůstat ve veřejném vlastnictví. Zámek by dle něj mohl být využit pro některou z kulturních institucí, případně by mohl posloužit Pražanům. Hlavní město a Praha 6 chtějí spolupracovat na získání zámku do majetku města. Město by jej chtělo využit pro sociální nebo kulturní potřeby.

Výměna zámku za potenciální vládní čtvrť?

Premiér Andrej Babiš (ANO) koncem listopadu navrhl, že by stát mohl s Prahou vyměnit zámek za 16 pozemků v Letňanech, kde by podle premiérovy představy měla vzniknout takzvaná vládní čtvrť pro státní úředníky. Dané pozemky mají hodnotu 350 milionů korun. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) myšlenku vládní čtvrti opakovaně odmítl.

Výměnu zámku Veleslavín za jiné nemovitosti však nové vedení hlavního města neodmítá. Radní pro majetek Jan Chabr (Spojené síly/TOP 09) například v minulosti uvedl, že zámeček by bylo možné směnit za hasičské zbrojnice v majetku města, o které projevilo zájem ministerstvo vnitra.

Dražba, která se neuskutečnila

Dražbou chtěl ÚZSVM řešit situaci, kdy nájemci zámku, který zde provozoval soukromé zdravotnické zařízení, skončila smlouva 30. listopadu. Vzhledem k tomu, že si firma pronajímala jen hlavní budovu, platila podle serveru SeznamZprávy 210 000 korun měsíčně. Nové výběrové řízení přitom předkládalo částku 750 000 korun za celý areál. Státu se skončením smlouvy vznikly náklady na ostrahu. Úřad musí fungovat tak, aby nesnižoval hodnotu svěřeného majetku, a také musí zabránit zbytečným výdajům ze státního rozpočtu na údržbu areálu.

 

Termín dražby i dražbu samotnou v září kritizovali zastupitelé Prahy 6, protože by se s ohledem na změnu vedení hlavního města pravděpodobně magistrát nestihl do dražby přihlásit a jako veřejná instituce by navíc město mělo malou šanci uspět. Další výběrové řízení se uskuteční 7. prosince, kdy má být měsíční částka za nájem snížena zhruba o třetinu.

Barokní památka

Zámek s historickým parkem, který se rozkládá na třech hektarech, pochází asi z roku 1725. Byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. Naposledy byl areál rekonstruován v roce 1986. ÚZSVM převzal barokní zámek v roce 2015 od ministerstva práce a sociálních věcí.

Fotogalerie
18 fotografií