„Nechceme, aby zvířata byla převážena z místa na místo, držena v klecích nebo byla používána k vydělávání peněz," řekla  jedna z organizátorek Markéta Michaldóttir. Průvod byl součástí dalších akcí, které se uskutečnily v minulých dnech. 

Protest začal krátce po 18:00 na Václavském náměstí projevy organizátorů, ve kterých vyjmenovali, co jim na chovu zvířat v cirkusech vadí. Zhruba po čtvrt hodině se pak průvod vydal Václavským náměstím, ulicí Na Příkopě a Celetnou až na Staroměstské náměstí, kde po dalších projevech organizátorů byl před půl osmou ukončen.

Petice

Organizátoři během akce pokračovali ve sbírání podpisů pod petici, kterou chtějí stát vyzvat k zákazu zvířat v cirkusech. Podle spoluorganizátorky Aleny Buksové se do podpisových archů podepsalo téměř 18.000 lidí. Do konce roku by organizátoři petice chtěli sesbírat asi 20.000 podpisů.

Ministerstvo zemědělství nedávno navrhlo úplný zákaz drezury a vystupování zvířat. Obsahuje ho novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, jež prošla meziresortním připomínkovým řízením. Úřad zároveň založil pracovní skupinu, jež má rozhodnout o podmínkách zákazu. Součástí by měli být zástupci ministerstev zemědělství a životního prostředí, Ústřední komise pro ochranu zvířat, Státní veterinární správy, vybraných chovatelských svazů a cirkusů.

Zástupci největších cirkusů se v návaznosti na to spojili a žádali odbornou diskusi. Podle provozovatelů úřad návrh oznámil bez empirické studie, výzkumu či sběru dat v terénu. Cirkusy předem žádné indicie o chystané novele zákona na ochranu zvířat proti týrání neměly.

Už dříve předali aktivisté resortu petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se tehdy podepsalo 14.000 lidí. Zhruba stovka lidí také například na začátku října demonstrovala u vchodu do cirkusu Berousek na pražské Letenské pláni a na konci října u cirkusu Bob Navarro King. Nelíbilo se jim zacházení se zvířaty v podobných zařízeních.