Farma hrůzy, na kterou upozornily Blesk tlapky, skončila. Zvířata byla prodána, psi odebráni
Vyhublá prasata a krávy v naprosto otřesných podmínkách objevily loni Blesk tlapky na farmě v Sukoradech na Litoměřicku, kde byly u odběru namnožených psů. Veterinární inspektoři, které reportérky požádaly o kontrolu chovu, zjistili řadu pochybení. Teď chov definitivně skončil.
Farmář Vladimír Novák se loni v létě vzdal části smečky psů, kterou nekontrolovatelně namnožil. U jejich odběru byly i reportérky Blesk tlapek, které se přitom dostaly i do stájí, kde byly krávy a na kost vyhublá prasata. Na celém pozemku byl nepořádek, polodivocí psi tam pobíhali mezi harampádím a ohlodanými kostmi hospodářských zvířat, které se tam všude povalovaly.
Dostal pokutu
Reportérky tehdy podaly Krajské veterinární správě podnět ke kontrole. Inspektoři pak na místě zjistili porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání i zákona o veterinární péči. Chovatel dostal pokutu a reálně hrozilo, že přijde i o dotace. Zbylé dva psy, fenu a psa, doporučili veterináři odebrat.
Psa odebrali
Teď už farma hrůzy neexistuje. „Loni na konci roku jsem skončil v nemocnici. Syn mezitím všechno prodal, krávy jsou pryč, prasata taky,“ řekl farmář. „Zvířata byla rozprodána, farma je prázdná,“ potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer s tím, že úředníci chtěli odebrat ještě i fenu jako potenciální matku dalších štěňat, tu se ale nepodařilo odchytit. Odebrán byl proto zatím alespoň pes.
Chybu nepřipustil
Vladimír Novák, který už je nyní z nemocnice doma, si ale nikdy žádné pochybení nepřipustil. Byl a stále je přesvědčen, že se o zvířata staral dobře. „Zvířata měla co žrát a měla by co žrát. Měla tady absolutní svobodu,“ řekl, zároveň ale přiznal, že s farmařením definitivně skončil. „Už bych to ze zdravotních důvodů ani nemohl dělat,“ řekl.
Problémy trvaly roky
Veterinární inspektoři sledovali problematický chov v Sukoradech už od roku 2011. „V chovu nacházeli problémy, které se opakovaly. Byla zjišťována pochybení vůči veterinárnímu zákonu i zákonu na ochranu zvířat proti týrání,“ potvrdil už dříve mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček s tím, že veterináři i úředníci z obce s rozšířenou působností chovatele opakovaně pokutovali. „Z prohřešků, které se v chovu objevily, lze zmínit například chov v nevhodných podmínkách, kdy zvířata měla vysokou podestýlku omezující pohyb, a omezování napájení prasat,“ uvedl Vorlíček. Dodal, že majitel nehlásil kadávery, tedy uhynulé kusy, zvířata měl neznačená a chyběly mu u nich i zdravotní zkoušky.
Když veterináři nechají zvířata v tak hrozných podmínkách žít
a ví o tom tak bych je tam k těm zvířatům zavřela také ať si to taky zkusí.