Uprostřed manéže se sešlo 7 zástupců cirkusů a dva odborníci na zvířata. Znesvářené strany si sedli ke stolu a začali boj za zachování cirkusu. V některých chvílích se napjatá atmosféra dala krájet, jak se principálové rozčilovali. Starobylým cirkusovým rodům je totiž trnem v oku novela zákona, o které s nimi prý ani nikdo z ministerstva nemluvil. Kdyby byl zákon přijat, znamenalo by to podle zůstupců konec pro cirkus.

Cirkusáci jsou dlouhodobě pod palbou kritiky za držení zvěře v kleci, jejich časté transporty nebo tvrdý trénink. Podle provozovatelů je však drezura nenásilná, dělá se formou hry, za odměnu. „Zvířata neproskakují hořícími obručemi, protože to je u nás zakázáno,“ uvádí ve společné tiskové zprávě. Podle nich také zvířata nežijí v malých klecích, protože od 90. let musí mít vlastní venkovní výběhy. „Důležité je poznat psychologii zvířat, každé je jiné. Musíte odhadnout jejich možnosti. Je to jako s dětmi, někdo je na basketbal, někdo na hokej,“ řekl na konferenci Hynek Navrátil starší, majitel Cirkusu Humberto.

Vrazi zvířat?

„Když zvířeti ublížíte, má zakódováno, že jste nepřítel, celý život vás bude víceméně nenávidět. Kdyby se zvířata neměla dobře, nebudou se rodit. Nikdy bych necvičil divoké zvíře, protože poznalo jiný život. Pokud se narodí v kleci, cítí v ní pocit bezpečí,“ doplnil Jaromír Joo z Národního cirkusu Jo-Joo.

MZe navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech
Autor: profimedia

Nejvíce se však diskutovalo o aktivistech, kteří nesouhlasí s chováním zvířat v zajetí. V jednom případě protest aktivistů nakonec stál i život zvířete: „Když jsme hostovali v Berouně, tuším je to dva roky, tak se tam sešlo pár rádoby ochránců zvířat. Vykřikovali, že nám vypustí zvířata do volné přírody. Neuběhlo ani dvacet čtyři hodin a v noci nám vypustili zebry. Ty jsme honili po městě víc jak šest hodin v noci. Podařilo se nám krom jedné všechny zachránit. Ta skočila do řeky a utopila se,“ vzpomíná na tragickou událost Jiří Berousek, ředitel Národního cirkusu Originál Berousek.

Majitel cirkusu Berousek Hynek Návratil starší pro Blesk.cz řekl, že se několikrát aktivistů i bál: „Vy byste se nebál, kdyby kanystry benzínu zapálili louku za ohradou? Několikrát jsem měl strach. Jsou velmi agresivní,“ prozradil. Hynek Navrátil mladší je dokonce v rozčílení označil jako vrahy zvířat.

Co odhalily kontroly?

Cirkusy podléhají pravidelným kontrolám veterinární správy. „Minimálně čtyřikrát měsíčně jsme kontrolováni. Nikde nebývá shledán závažný problém, možná banality. Máme z kontrol i protokoly. Týrané zvíře vypadá úplně jinak než naše cirkusové,“ uvedl Navrátil starší.

Veterináři loni provedli 107 kontrol v 39 cirkusech, z toho dvě na podnět. V sedmi z nich zjistili závadu, třikrát šlo o nevhodné podmínky ustájení zvířat, pětkrát o administrativní nesrovnalosti, například neoznámení veřejného vystoupení krajské veterinární správě.

Zástupci cirkusů se proti návrhu ministerstva zemědělství ostře vymezili. Navrhují diskusi.
Autor: Jiří Marek

Letos do září provedli 115 kontrol, 15 z nich bylo na podnět. Chyba byla konstatována v 13 případech, většinou šlo znovu o administrativní náležitosti, dvakrát však byla zvířata nevhodně ustájená nebo se o ně nepečovalo řádně, jednou pak například chybělo očkování psů proti vzteklině. Údaje ČTK poskytla Státní veterinární správa.

Do cirkusů podle provozovatelů letos zavítalo zhruba 300.000 návštěvníků. Zvířat v cirkusech je kolem 900. Státní veterinární správa uvedla, že si přesnou statistiku o počtech zvířat v cirkusech nevede. Na tiskové konferenci ale majitelé cirkusů reagovali, že krajské veterinární správy údaje mají.

Úplný zákaz drezury zvířat?

MZe v pátek uvedlo, že navrhuje úplný zákaz drezury a vystupování zvířat. Obsahuje ho novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která prošla meziresortním připomínkovým řízením. V úterý úřad informoval, že založí pracovní skupinu, která má o podmínkách zákazu rozhodnout. Resort vyřizuje 300 stran připomínek k zákonu. V pracovní skupině by měli být například zástupci ministerstev zemědělství a životního prostředí, Ústřední komise pro ochranu zvířat, Státní veterinární správy, vybraných chovatelských svazů a cirkusů.

Podle Hynka Navrátila mladšího z Cirkusu Humberto ale zatím žádný zástupce cirkusů pozván nebyl. „Chceme do expertní skupiny povolat jednoho či více z nás. Nesouhlasíme s tím, aby ve skupině seděla jen jedna strana. Požadujeme, aby nás pozvali k vyjednávacímu stolu,“ řekl.

Video
Video se připravuje ...

Zástupci českých cirkusů se sešli pod stanem Humberta. Vyjadřují se k aktivistům, novele zákona a zvířatům. Jiří Marek

Na problematiku chovu zvířat v cirkusech se v poslední době poukazuje. Před několika týdny předali aktivisté resortu petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14.000 lidí. Zhruba stovka lidí také na začátku října demonstrovala u vchodu do cirkusu Berousek na pražské Letenské pláni. Nelíbilo se jim zacházení se zvířaty v podobných zařízeních. Akci svolala organizace Hlasy zvířat.

Fotogalerie
17 fotografií

Dobré podmínky při péči o zvířata chtějí cirkusáci ukázat i během dne otevřených dveří českých cirkusů