Během tolika let plánování se i sama krajina výrazně proměnila. Vojenský areál se rozšířil a rozrostly se také okolní sklady. Městská část Prahy 6 proto musela v září 2017 vypsat novou soutěž na podkladovou studii. Její výsledky nyní představila a bude je konzultovat s místními, státními institucemi a mnoha dalšími.

Vybrané území se v současnosti tyčí mezi paneláky v Dědině a prvorepublikovými vilkami v blízkosti Ruzyňské ulice. Podle Jakuba Ciglera, který vedl tým architektů a urbanistů, nebylo vůbec jednoduché změnu územního plánu vymyslet: „Nevím, jestli jsem si už někdy v životě připadal spíš jako diplomat, než architekt,“ prozradil s nadsázkou.

Složitá jednání

V oblasti je totiž několik vlastníků a každý má různé požadavky a zájmy. Jednotlivě s nimi proto museli architekti a zástupci Prahy 6 vyjednávat podmínky. Přičemž s armádou to bylo podle místostarostky Prahy 6 Evy Smutné (TOP09) nejtěžší, protože dostatečně nereagovala.

Takto by mohla vypadat podle odborníků nová čtvrť v Ruzyni.
Takto by mohla vypadat podle odborníků nová čtvrť v Ruzyni.
Autor: Jakub Cigler architekti a.s., MČ Praha 6
Vše ale spěje k dobrému, i když ještě vzdálenému konci. Podle Ciglera je studie zatím jenom podklad, jak by území mohlo vypadat. V dalších měsících se bude dál řešit, jak se celé území ještě promění. Důležité je také stanovit podmínky pro budoucí developery a zanést je do územního plánu a požadavků.

Otevřené bloky

Co se týče samotného návrhu, vysvětluje záměr takto: „Snažili jsme se navrhnout polootevřené bloky a gradovat to do centra, které je kompaktní a v jehož centru by byla škola,“ říká. Územím by měla vést Buštěhradská rychlodráha z Kladna přes letiště, a blíž do nové čtvrti by měl dojíždět autobus. Oba dopravní prostředky by se pak setkávaly na vlakovém nádraží Liboc. Územím by vedla i tramvaj.

Pro automobily by mělo být nachystáno 6200 stání, a počítá se s tím, že by mohly vzniknout i podzemní garáže. Ožehavým tématem je pak samotná výška bytových domů. Ty by měly dosahovat nanejvýš šestého patro, přičemž nejnižší domy by měly patra čtyři.

Video
délka: 04:42.64

Místostarostka Prahy 6 Eva Smutná (TOP09) představuje návrh nové čtvrtě. Jiří Marek, Jakub Cigler architekti, a.s.

V dané lokalitě by se mělo vysázet i nemalé množství stromů, ale ještě neexistují definitivní počty ani jejich pevně daná pozice. Vzniknout by mělo 6 školek, tři základní školy a v blízkosti vlakové tratě by stály obchody. Projekt bude 23. října představen obyvatelům Prahy 6, a následně proběhnou další jednání s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Fotogalerie
8 fotografií