Nájezdy turistů za alkoholem do centra Prahy jsou dlouhodobým palčivým problémem. Kromě hluku a rušení nočního klidu v kamenných provozovnách v centru se v hlavním městě rozšířila i takzvaná pivní kola, která popíjení cizinců přenášejí přímo do ulic.

Speciálně upravené vozítko má svého řidiče, za kterým u podélného baru sedí bokem směrem k provozu většinou zhruba 8 až 10 cizinců. Dopravní prostředek bývá vybaven sudem piva a pípou, kterou může za příplatek obsluhovat barmanka. S vlastním pohonem vozidla – tedy šlapáním – pomáhají během pouliční party samotní zákazníci.

Redakce Blesk.cz získala video z centra metropole, na kterém je vidět, jak se turisté nechávají během popíjení alkoholu vozit, někteří z nich přitom mají obnažená pozadí. Tato vozítka se obecně netěší oblibě místních obyvatel. Chystané omezení pohybu jízdních kol a elektrokoloběžek na vybraných místech Prahy 1 přitom tuto věc vyřeší jen částečně, protože toto opatření bude platit pouze od 10 do 17 hodin.

Video
délka: 00:24.98

Pivní kolo v centru Prahy Aaron Günsberger

„Praha 1 apeluje na ministerstvo dopravy, aby tento dopravní prostředek v silničním zákoně přesně pojmenovalo, protože nyní je stále bráno jako kolo. Omezení jízdy cyklistů na pěších zónách bude platit již brzy, ale rozhodně to není řešení pro pivní kola, i když částečně tomu může také pomoci,“ uvedla tisková mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Postihy jsou nedostačující

Podle radnice Prahy 1 lze jezdce na tomto „pojízdném baru“ pokutovat za popíjení alkoholu pouze na místech, která jsou napsaná v alkoholové vyhlášce, což však neplatí pro celé území prvního pražského obvodu. „Pomohlo by nám, kdyby tato vyhláška byla rozšířena na celé území Prahy 1. Pak by provoz těchto vozítek byl omezen, protože projet se na kole pro 10 osob jen tak bez pití už není určitě tak zábavné,“ popsala dále Veronika Blažková, podle které už se dokonce proslýchá, že do centra metropole se nově chystají i party busy.

Pivní kolo v centru Prahy.
Pivní kolo v centru Prahy.
Autor: David Malík

„To, že Praha 1 je oblíbenou destinací a turistů rok od roku přibývá, má za následek i vznik těchto nejrůznějších atrakcí. Bylo by přínosné, kdyby městská část měla i více pravomocí,“ dodala Veronika Blažková, podle které radnice v současnosti pro mnohá opatření musí čekat na rozhodnutí vyšší instance.

Praha 7 je chce zakázat v parcích

Pivní kola se však neřeší pouze v nejužším pražském centru. S jejich pohybem mají zkušenosti například i v Praze 7, konkrétně v lokalitě Letenských sadů, kde jsou úzké cesty a kde se jich podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského (PRAHA 7 SOBĚ) nejvíce bojí senioři a matky s dětmi na odrážedlech či na kolech.

Pivní kolo v centru Prahy.
Pivní kolo v centru Prahy.
Autor: David Malík

„Snažili jsme se s provozovateli domluvit, aby nezajížděli do sadů, kde se dá obtížně vyhýbat. Dohoda se bohužel nezdařila. Hodláme tedy pivním kolům zabránit ve vjezdu do parků formou úpravy dopravního značení,“ uvedl Jan Čižinský. V současnosti se spekuluje o jakýchsi dodatkových dopravních značkách, které mají regulovat šířku jízdního kola, pro kterou je povolené na dané místo vjíždět.

Jak to vidí ministerstvo?

Z hlediska definice pivního kola je tedy v současnosti problematika podobná jako před několika lety u segwayů. Ty byly vnímané jako chodci, zrovna tak nyní jsou zmiňovaná vozítka chápána jako jízdní kola.

„Touto problematikou se v současné době zabýváme v rámci pracovní skupiny. Nicméně platí, že takzvaná pivní kola svou konstrukcí plní požadavky vyhlášky na konstrukci vozidel zařazených mezi jízdní kola. Používání vícekolek není v rozporu s podmínkami silničního provozu a současná legislativa umožňuje postih jejich řidičů,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Podle ministerstva dále platí, že pivní kola jsou kola jízdní, jeho řidič tak nemusí být držitelem řidičského oprávnění. Platí však pro něj povinnosti řidiče. „V souvislosti s provozem takzvaných pivních kol jsme doposud žádný problém, který by souvisel s nehodovostí nebo překážkou v provozu, neřešili,“ dodala Lenka Rezková.

Fotogalerie
9 fotografií