Dubnové šílenství, kdy měli Pražané obavy o to, že by přišli o podvečerní klábosení u piva při Vltavě, jsou dávno pryč. Rekonstrukce tamějších kobek, které se promění v galerie, nové toalety, ale také kavárnu opravdu probíhá bez narušování okolí. „Vůbec nám to tu nevadí. Sice to není dvakrát vzhledné, ale to je u oprav jasné,“ prozradila Pražanka Vendy, která chodí na náplavku i několikrát týdně.

Přestože první opravy kobek na náplavce měly odstartovat 16. dubna, reálně to tak není. Dva týdny po zahájení byly umístěny plechové zátarasy pouze před jedním místem. Ostatní byla ještě netknutá. Teď už ale objevíte kovový plot opravdu před všemi. „Probíhá stavebně technické zajištění jednotlivých prostor, jednoduše řečeno příprava na hlavní stavební práce,“ prozradil Kamil Chalupa ze společnosti Trade Centre Praha, která místo spravuje.

Video
délka: 00:35
360p

Opravy kobek by měly skončit v září Eva Fornálová

Bazén v kobce

A jelikož brzy započnou opravy, povedlo se nám ještě před opravami nahlédnout dovnitř, jak to v kobkách vypádá před samotnou rekonstrukcí. Při vstupu dovnitř člověku utkví pohled na zem, kromě kamení a štěrku se tady nachází velké kaluže s vodou. „Spodní voda do kobek prosakuje pouze při provádění prací pod hladinou Vltavy, tedy i pod hladinou spodních vod,“ vysvětloval Chalupa, že se nejedná o běžný stav místa.

Co zůstane?

Přesto společnost nezastírá značkou vlhkost, která je znát už při pohledu na stěny, ze kterých opadává omítka. „Na tuto věc jsme připraveni. Řešením je kvalitní izolace základové desky a kvalitní odvětrávání,“ sdělil. Co tady zůstane zachované, je stropní klenba a samotný prostor. „Probourávání a rozšiřování neplánujeme,“ prozradil na závěr Chalupa.

Do září je hotovo

První opravené kobky by měly být dle předpokladů města dokončeny už 15. června. Celková proměna těchto míst by měla být dokončena v září. Dle Trade Center Praha zatím stavaři nenarazili na žádné komplikace. Ve fázi rozpracovanosti je nyní pět velkých kobek a dvě menší kobky na Rašínově nábřeží. Uvidíme, zda se povede dodržet původní termín. O vývoji situace vás budeme informovat.

Revitalizace náplavky

Kobky se opravují v rámci velké revitalizace nábřeží. Práce přitom záměrně probíhají po etapách, aby co nejméně narušily běžný chod místa. Nejrozsáhlejší rekonstrukce započnou až na podzim po skončení sezóny. Celkově bylo na proměnu vyčleněno 225 milionů korun. Na Rašínově nábřeží se tak do budoucna můžete těšit na proměnu nejen kobek v nábřežní zdi, kde vznikne například kavárna, výstavní prostory, ale i nové sociální zázemí, mobiliáře. Dojde i k opravám inženýrských sítí. Celková revitalizace by měla skončit v roce 2020.

Fotogalerie
21 fotografií