Hlavní město Praha má dalekosáhlé plány nejen s areálem holešovického Výstaviště, ale také s přilehlou Královskou oborou, tzv. Stromovkou. Její nedílnou součástí je nápadná stavba se dvěma věžičkami, Šlechtova restaurace. Ta od roku 2017 prochází zevrubnou rekonstrukcí, která by přinejlepším mohla být u konce v průběhu příštího roku.

Věřím, že znovuzprovoznění Šlechtovy restaurace bude co nejrychlejší,“ uvedla primátorka hlavního města Adriana Krnáčová (ANO). Podle ní by se po ukončení rekonstrukčních prací měla budova jak vrátit do svého původního vzhledu, tak i účelu. Pečlivá rekonstrukce sází na to, že se restaurace co nejvíce navrátí do své podoby. Restaurátorům i stavebním dělníkům k tomu slouží nejen historické fotografie, ale i materiály, které se zachránily. Díky tomu nabude restaurace zpět svého historického a reprezentativního rázu. Jejím největším lákadlem, vyjma prostředí, bude hlavní sál a znovuobnovená grotta čili umělá jeskyně.

Do restaurace se vrátí umělá jeskyně i kašna

Před staletími stavěli lidé tuto budovu tím materiálem, který měli k dispozici,“ vysvětlila Jitka Dvořáková, která má na starosti restaurátorské práce. „Například na opuce stojí cihly, jinde je zase něco jiného.“  Architekt projektu, kterým je Mikuláš Hulec, hodlá obnovit i starodávnou grottu, která původně k restauraci nepřináležela, protože zanikla dříve, než se budova stala restaurací. Přesto je nedílnou součástí historie daného místa.

Po rekonstrukci se počítá i s využitím starých sklepů. Ty by měly přináležet restauraci.
Po rekonstrukci se počítá i s využitím starých sklepů. Ty by měly přináležet restauraci.
Autor: David Zima

Chceme grottu vyzdobit tak, jak ji zachytily historické materiály, tedy sklem a sladkovodními nebo mořskými mušlemi,“ vysvětlila Dvořáková s tím, že mušle klidně mohly pocházet z Vltavy. Grotta by se nacházela vprostřed restaurace, na její jižní stěně. Jelikož v ní podle dobových pramenů byla kašna, mají restaurátoři v úmyslu obnovit i ji. Měla by být z pískovce.

Restaurátorské a rekonstrukční práce, které má na starosti společnost Pracom, probíhají ve vší pečlivosti i s ohledem na materiál nebo na barvu omítky. „Jen návrh a schválení omítky, její povrch nebo barva, trvá v našem případě i několik měsíců, protože ji musí schválit architekti a památkáři,“ vysvětluje Dvořáková s tím, že tento postup celou rekonstrukci stavby notně zdržuje. Výsledek by ale měl stát za to.

Co bude se Šlechtovkou dále?

Podle primátorky by se po rekonstrukci měla Šlechtova restaurace opět otevřít veřejnosti. Kromě samotné restaurace, která by měla být cenově přístupná všem, je v plánu zřídit v  jedné z věžiček kavárnu i prostory pro společenské události, například svatby. Počítá se rovněž s tím, že terasa v prvním patře bude rovněž přístupná hostům restaurace. Z ní je neobyčejný výhled jak na Stromovku, tak i na severní část Prahy.

Fotogalerie
56 fotografií