Opravu Juditiny věže zamýšlela provést Praha 1, ale za projekt rekonstrukce sklidila kritiku od Klubu Za starou Prahu (KSP), který od roku 1927 ve věži sídlí. Spolek se obává, že po opravách už se s ním nebude v prostoru počítat. Radnice Prahy 1 v minulosti uvedla, že smlouva s klubem, která je uzavřena do roku 2093, bude platit i po rekonstrukci.

S projektem vyjádřil nesouhlas Národní památkový ústav (NPÚ), podle kterého jsou plány radnice moc invazivní a zbytečně zasahují do konstrukce stavby. Tento týden dalo památkářům za pravdu ministerstvo kultury, podle kterého magistrátní odbor památkové péče, jehož stanovisko je závazné, svůj souhlas dostatečně nepodložil a nevyvrátil námitky NPÚ. Magistrát teď musí svoje rozhodnutí přepracovat.

Podle mluvčího magistrátu hl. m. Prahy Víta Hofmana zatím rozhodnutí na magistrát nedorazilo. „Předpokládáme, že naše zrušené stanovisko upravíme, doplníme a znovu vydáme jako kladné. Musíme ale počkat na oficiální vyrozumění,“ uvedl.

Památka je v havarijním stavu, oprava je nutná

Podle Prahy 1 je památka v havarijním stavu a vyžaduje generální opravu. Do věže zatéká a mykologický průzkum odhalil v konstrukci dřevokaznou houbu. V případě zdržení oprav podle mluvčí radnice Veroniky Blažkové hrozí nevratné poškození stavby.

Nejstarší věž Karlova mostu

Juditina věž neboli Malostranská mostecká věž je nižší ze dvou věží, které tvoří bránu z Karlova mostu na Malou Stranu. Stavba byla součástí Juditina mostu, který stál původně na místě dnešního Karlova, a vznikla v románském slohu ve 12. století. Odtud také pochází její pojmenování.

Na to, jak se stavěl Karlův most, se můžete podívat ve videu:

Video
délka: 02:59.03

Unikátní video ukazuje, jak se stavěl ve 14. století Karlův most. praha-archeologicka.cz