Každoroční akce se i letos nesla v duchu uctění památek českých i zahraničních vojáků, kteří padli v boji proti nacistické Třetí říši. Celkem na šesti místech uložili vojáci květinové věnce, kterými vyjadřovali vděk i úctu těm, kteří před 73 lety zemřeli. Pocty se dočkali i účastníci prvního československého odboje.

Na padlé by se nemělo zapomínat, ale zapomíná

Když je dnes poněkud zvýšená poptávka po totalitních režimech, považuji za důležité si tyto události, kvůli kterým zde dnes jsme, připomínat, aby se na ně nezapomnělo,“ uvedl na akci pražský radní Jan Wolf (KDU-ČSL). „Pro mne je srdeční záležitost být tu,“ přitakal radní Libor Hadrava (ANO), který byl na akci také přítomen. „Na události jako tyto by se nemělo zapomínat.“

Ačkoliv byla celá akce zorganizovaná Českým svazem bojovníků za svobodu s pompou i s živě zahranými státními hymnami, které obstarala armádní kapela, účast veřejnosti byla nevalná. U procesí s věnci se průběžně prostřídalo jen několik desítek lidí, kteří přišli památku padlých uctít. Mnozí z nich byli spíše jen zvědaví na to, co se na hřbitově děje.
Video
délka: 00:30

Takto to vypadalo v pondělí na Olšanských hřbitovech. David Zima

Je tu tak málo veřejnosti,“ posteskl si Blesk.cz Karel Bažant (96), který se Pražského povstání zúčastnil osobně se zbraní v ruce. Na pietu chodí každoročně, aby vzdal poctu svým padlým přátelům i spolubojovníkům. „Kde jsou například školy? Za našeho mládí jsme i se školami chodili pravidelně uctít legionáře, kteří položili život za vznik státu,“ řekl dále. „Obávám se, že ta tradice bude uvadat, protože na ni chodí čím dál méně lidí. Až bych se z toho umrzel.

Před 73 lety v Praze

5. května, kdy armády třetí říše kolabovaly pod náporem vojsk SSSR a USA, vypuklo v Praze ozbrojené povstání. Desetitisíce lidí vyšly do ulic, aby se zbraní v ruce nebo alespoň s dlažebními kostkami usilovaly o osvobození hlavního města. Mnozí položili své oběti na práh svobody pro budoucí generace.

6. května došlo v tehdejší Úsobské ulici na sídlišti v Michli k popravě 51 civilistů, žen i dětí. Na jejich památku nese nyní ulice jméno Obětí 6. května. Obdobnou smutnou událost „pamatuje” i budova Gymnázia Na Pražačce, kde sídlila německá posádka.

Ve škole a v okolí školy bylo zabito nejméně 30 povstalců a rukojmí, které spolu s vlastními padlými Němci uložili do tří masových hrobů v okolí budovy,” píše v knize Průvodce protektorátní Prahou uznávaný badatel Jiří Padevět. Podobných případů se v Praze během květnových dnů událo ještě mnoho.

PRÁVĚ V PRODEJI! KNÍŽKA Z EDICE BLESKU ZRADA V MNICHOVĚ. KUPUJTE NA STÁNCÍCH NEBO OBJEDNÁVEJTE PŘES SMS:

Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru:

ZRADAW mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ

Příklad: ZRADAW Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900

Cena každé přijaté SMS je 60 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CZECH NEWS CENTER, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.cz.

Právě v prodeji! Knížka Blesku Zrada v Mnichově
Právě v prodeji! Knížka Blesku Zrada v Mnichově
Autor: Blesk

Fotogalerie
42 fotografií