Hlavní město hodlá upravit zákon, aby k průvodcovské činnosti byla vyžadována odborná způsobilost. Už loni magistrátní kontrolní výbor jednal o přijetí závazné vyhlášky, ale podle jeho předsedkyně Jaroslavy Janderové (ODS) měl v této oblasti zúžený prostor.

„Stále hledáme cestu k nápravě současného neúnosného stavu v oblasti průvodcovské problematiky a věřím, že najdeme schůdnou cestu k odstranění základních problémů v této oblasti, na které si licencovaní průvodci stěžují,“ uvedla pro ČTK Janderová. Na magistrátu funguje pracovní skupina, která se problematikou zabývá a snaží se nalézt přijatelné řešení.

Nekalá konkurence

Sdružení průvodců vadí skutečnost, že kvalifikovaní průvodci kvůli nekalé konkurenci ztrácejí práci. Promotéři Free Tours a Charity Tour podle zástupců sdružení nabízejí prohlídky zdarma, poté vyžadují příspěvek například pod záminkou charity, útočí na kvalifikované průvodce a matou návštěvníky.

Ve Sněmovně proto nyní leží novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu. V ní by bylo podle Sdružení průvodců mohlo být možné připojit odborné průvodce na úroveň horských průvodců. „Magistrát celé roky nekoná. Dopustil, že situace narostla do obřích rozměrů, a v centru Prahy se dnes pohybují stovky promotérů. Dozvídáme se pouze, že není politická vůle situaci řešit,“ uvedly za Sdružení průvodců Hana Fuková a Jana Mecnerová.

Průvodcem dnes může být (zatím) každý

Protože  je průvodcovská činnost od roku 2008 činností volnou, může provázet turisty kdokoli i bez kvalifikace. „Z hlediska Prague City Tourism je současná situace problematická, protože je pro nás velmi důležité, aby právě průvodci, kteří jsou v každodenním úzkém kontaktu s návštěvníky, Prahu prezentovali kvalitně a pravdivě. A bohužel, u některých průvodců bez patřičné licence pozorujeme, že tomu tak není,“ sdělila ČTK tisková mluvčí Prague City Tourism Barbora Hrubá.