„Jedná se o pilotní projekt a první školu, na které tento systém vyzkoušíme. V další fázi se do něj zapojí ještě dalších sedm škol. Pro školy je zapojení se do projektu dobrovolné," prozradila primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Kdy děti přišly, kdy odešly

Děti mají na kartě nahrány informace nutné pro vstup do budovy. Rodiče jim na ni mohou rovněž vložit peníze a děti mohou zaplatit ve školním bufetu a jídelně. Lítačkou se děti budou použít i pro jízdu MHD. „Uvažujeme o tom, že bychom systém rozvinuli tak, že by informoval rodiče o tom, kdy dítě přišlo do školy, nebo odešlo. Zprávu by zřejmě dostali na mobilní telefon. V budoucnu by kartou otevíraly i skříňky,“ řekla ředitelka Blanka Janovská.

Společnost Operátor ICT napojila lítačku na systém, který ve škole funguje již několik let. „Lítačka je otevřený systém, takže jsme jej pouze napojili na ten školní,” řekl člen představenstva firmy Václav Strnad. Rodiče dětí vyplní formulář, který škola předá Operátorovi, a firma poté do školy zašle hotové karty. Rodiče tak již nebudou muset jezdit kvůli kartě do Škodova paláce," řekl Strnad.

Přes rok v provozu

Lítačka od loňska nahrazuje kartu opencard. V ostrém provozu začala fungovat 1. listopadu loňského roku. Za tu dobu si ji pořídilo přes 620.000 lidí, z toho asi 100.000 přes internet. Měsíční náklady na provoz jsou 3,185 milionu korun, což je 45 procent původních nákladů na opencard. Pořízení lítačky vyšlo město na 8,2 milionu korun. Krnáčová rovněž uvedla, že zvažuje i možnou integraci Lítačky pro Středočeský kraj.