Celý protest se konal proti plánovanému zákazu Prahy 1, jež chce v centru zakázat používání elektrokoloběžek. To podle radnice není možné bez zákazu kol. Cyklisté by dle návrhu nesměli mezi 10. a 18. hodinou jezdit po pěších zónách.

Několik desítek účastníků protestu, jejž pořádalo sdružení Automat, se tak vydalo na cyklojízdu z Václavského náměstí. Projeli kolem magistrátu na Mariánském náměstí a odtud do Křižovnické ulice, kde si u Karlova mostu lehli na zem.

„Jízda byla bez problémů a zdržení všech bylo minimální. V Křižovnické jsme leželi jen minutu dvě, protože šlo o to, aby se ukázalo, jak je to nebezpečné místo. Je mrzuté, že je na to třeba poukazovat takovýmto způsobem,“ řekl Vratislav Filler z Automatu.

Do několika měsíců

Omezení navrhované Prahou 1 se podle Automatu dotkne jejích obyvatel a rovněž lidí z jiných městských částí, kteří tudy projíždějí do práce, nebo messengerů a uživatelů takzvaných sdílených kol.

Elektrokoloběžky v centru nahradily vozítka segway poté, co magistrát jejich provoz v historickém centru zakázal. Záměr Prahy 1 zakázat průjezd i cyklistům již před prázdninami schválila rada městské části. Pokud ji v úterý schválí zastupitelé Prahy 1, začne platit do několika měsíců.

O petici, jež proti zákazu vznikla, na konci listopadu jednalo pražské zastupitelstvo, žádné usnesení ale nepřijalo.