Vzhledem k tomu, že minule napomenutí nepomohlo, poslal europoslanec Tomáš Zdechovský dopis přímo předsedovi Evropského parlamentu. „Rozumím tomu, že Evropská unie chce představit výhody vlastnictví zdravotního pojištění v Evropě, nicméně z mého pohledu to dělá dehonestujícím způsobem, který poškozuje nejen Prahu, ale také Českou republiku jako celek. Parlamentarium by mělo propagovat Evropskou unii a státy v ní, ovšem video dle mého tuto funkci nesplňuje,“ píše Zdechovský v dopise.

Bruselské i štrasburské Parlamentarium navštíví miliony lidí ročně a tento způsob propagace by je mohl spíše odradit. O Praze se totiž dozvíte, že zde pravděpodobně onemocníte. Nemusíte se však strachovat, zpoplatněné lékařství EU turistům proplatí. Někteří lidé si z videa dělají srandu, jiní jej velice kritizují. „Taky je to pravda, naposledy, když jsem byl v Praze, tak jsem chytil virózu,“ popsal například jeden z diskutujících v diskuzích.

Video
délka: 01:32.16

Když přijedete do Prahy, onemocníte. I takhle se dá o Praze informovat. Tadeáš Provazník

Tisíce nemocných

A co že vlastně hlas říká? „Je pravděpodobné, že i zde, stejně jako ve všech oblíbených turistických oblastech, přinejmenším někteří z návštěvníků během svého pobytu onemocní a budou vyžadovat lékařskou péči,“ promlouvá muž. „Každý rok se do péče pražských nemocnic a lékařů dostane přes osm tisíc návštěvníků z Evropy. Díky evropskému průkazu zdravotního pojištění máme však přístup k neodkladné nebo pohotovostní péči,“ pokračuje dále.

Právě ruční multimediální průvodci doprovázejí návštěvníky do srdce Evropského parlamentu a vysvětlují jim, jaká byla cesta k evropské integraci, jak Evropský parlament funguje a jakým způsobem se jeho poslanci snaží řešit dnešní výzvy. České hlavní město se však stalo spíše obětí špatné reklamy.