Sezóna cyklistů v Praze ještě nekončí. Povětrnostní podmínky stále umožňují pohyb jízdních kol po ulicích metropole, na území sedmé městské části se navíc objevila jedna zajímavá novinka. V rámci „bikesharingu“ – tedy sdílených bicyklů – si můžete letos ještě bezplatně půjčit žlutá kola čínské společnosti „ofo“. Jde o testovací provoz této služby.

Zajímavou novinkou je celý přístup k tomu, jak služba funguje. Odpadá totiž nutnost půjčené kolo odemykat a zamykat pomocí běžného zámku. Žlutá jízdní kola mají zabezpečovací systém vestavěný uvnitř, odemykají a zamykají se pomocí zdarma dostupné mobilní aplikace.

Dalším prvkem této služby je volnost, která nezavazuje uživatele půjčeného kola vrátit dopravní prostředek zpátky na předem určené stanoviště. Po dojezdu jednoduše pomocí mobilní aplikace ukončíte cestu, kolo odložíte na kterémkoliv místě tak, aby nepřekáželo svému okolí, a můžete klidně odejít. Bicykl je mezitím připraven pro dalšího zákazníka.

Potřebujete odběhnout?

Trochu komplikovanější situace nastává, pokud chcete při jízdě pouze dočasně zastavit, dojít si například koupit nápoj do obchodu a během chvíle pokračovat v cestě. Podle dostupných informací totiž není možné si dané kolo „pojistit“ tak, aby s ním mezi tím neodjel někdo jiný. „Tuto situaci by měl člověk vyřešit tak, že ukončí jízdu a kolo zamkne. V okolí by mělo být dost kol na to, aby si poté mohl vzít nějaké jiné, pokud si to jeho už někdo mezitím vypůjčil,“ uvedl Jakub Ditrich ze společnosti ekolo.cz, která aktivity ofo v Praze zajišťuje.

Nový bikesharing v Praze nabízí zajímavou alternativu.
Nový bikesharing v Praze nabízí zajímavou alternativu.
Autor: ofo

V rámci testovací bezplatné fáze poskytování žlutých kol v Praze 7 se na území městské části nachází 300 bicyklů. Předpoklad je, že k jejich půjčování bude docházet zejména na nejfrekventovanějších místech, tedy například na Ortenově náměstí, Maninách, před holešovickým nádražím, před stanicí metra Vltavská, na Strossmayerově náměstí, na Letné či u Národního technického muzea.

Cyklistika je v současnosti ožehavým tématem v centru Prahy, kde se místní úřad chystá omezit pohyb jízdních kol a elektrokoloběžek. Mohou za to hlavně turisté:

Video
délka: 00:48.37

Turisté na elektrokoloběžkách a kolech v centru Prahy. David Malík

Fotogalerie
17 fotografií