Hluk, zápach a křik hádajících se osob. To je podle stížnosti místních každodenní chléb obyvatel Jeseniovy ulice na Žižkově. Důvodem je nelegální pohyb zhruba čtyř až pěti desítek bezdomovců v někdejší budově Českého rozhlasu, která se v ulici nachází.

Dům od roku 2013 vlastní společnost WH Estate s.r.o., která na místě hodlá postavit osmipodlažní novostavbu s novými byty. Stávající starou budovu z poloviny minulého století chce srovnat se zemí. To se nyní jeví jako jediné možné řešení problému s nezvanými obyvateli, protože současná opatření selhávají.

„Stávající situaci řešíme do té míry, která je v našich silách. Na místo jezdí každý den patrola bezpečnostní agentury, po celou dobu provádíme opatření zamezující vniknutí a pohybu uvnitř budov, provádíme úklid areálu, v brzké době proběhne v součinnosti s městskou částí deratizace. Nejsme ale schopni zamezit nelegálnímu vnikání okny do objektu. Proto jsme podali trestní oznámení,“ uvedl jednatel společnosti Jakub Špetlák.

Zlepší se situace do konce roku?

Cílem investora je dle jeho vyjádření dostat místo do přijatelného stavu ještě před zimou, ale situace je komplikovaná. Finančně náročnou demolici lze podle Jakuba Špetláka realizovat až po získání stavebního povolení. Jeho vydání se pozdrželo, protože výstavba budovy spadla do procesu EIA, během kterého má vzniknout studie o vyhodnocení vlivů stavby na životní prostředí. Kdy bude možné přikročit k fyzickým úpravám místa, je tedy nejasné.

Takhle by mělo místo vypadat poté, co zmizí současná budova a nejspíš i bezdomovci.
Takhle by mělo místo vypadat poté, co zmizí současná budova a nejspíš i bezdomovci.
Autor: WH Estate s.r.o.

Než bude veškerému papírování a vyřizování povolení učiněno zadost, s největší pravděpodobností zůstane stávající situace neměnná. Radnice Prahy 3 podle vyjádření jejího vedení spolupracuje s policií, která na základě podnětů jezdí prostor častěji kontrolovat. Ani tak se ale místo nevyhýbá opakovaným požárům. „V tomto roce jsme na místo vyjížděli třikrát. Příčinou požáru bylo vždy neprokázané zavinění neznámou osobou s tím, že nelze určit, jestli šlo o úmyslné založení požáru nebo nedbalost,“ zhodnotil za pražské hasiče předmětnou lokalitu jejich mluvčí Martin Kavka.

Podívejte se, jak by lokalita měla vypadat na základě vizualizace developera a prohlédněte si, jak na místě probíhají zásahy hasičů:

Video
délka: 01:27.30

Naposledy na místě hořelo jen před několika týdny. Aktu.cz

Fotogalerie
13 fotografií