Očkování psů pražských bezdomovců probíhá od konce loňského roku, dosud se konaly dvě tyto akce. Ještě letos se plánují další dva až tři termíny. Redakce Blesk.cz zjišťovala u veterinářky Martiny Načeradské, která se uváděné péči věnuje, do jaké míry jsou mazlíčci lidí bez domova rozdílní oproti psům, kteří žijí s majiteli doma.

„Zdravotně bývají v dobrém stavu. Připadá mi, že bezdomovci se o své psy starají lépe než o sebe. Je to neuvěřitelné, ale stává se, že ke mně do ordinace chodí mnohdy psi v horším stavu,“ uvedla Martina Načeradská.

Psi bezdomovců se ale podle zvěrolékařky chovají úplně jinak. Kvůli tomu, že vyrůstali s majiteli na ulici, mají úplně jiné sociální návyky a nelze od nich očekávat přívětivé chování gaučového mazlíčka. Zvířecí přátelé lidí bez přístřeší nejsou například zvyklí na jakoukoliv manipulaci a na to, že na ně sahá cizí člověk.

„Musí se s nimi opravdu opatrně. Je důležité vyhýbat se očnímu kontaktu. Zatím se mi nestalo, že bych nějakého psa nedokázala vyšetřit. Ne vždy to ale bylo jednoduché,“ prozradila veterinářka.

Pražští bezdomovci se o své psy starají lépe než o sebe. Tvrdí to veterinářka, která s nimi přichází do styku.
Pražští bezdomovci se o své psy starají lépe než o sebe. Tvrdí to veterinářka, která s nimi přichází do styku.
Autor: Martina Načeradská

Martina Načeradská pamatuje v souvislosti se stykem se psy bezdomovců situace, kdy zvíře na lékařskou prohlídku poprvé cestovalo autobusem a metrem. Vystresovaného mazlíčka ještě během vyšetření natáčely kamery a situace byla vyhrocená. Také v tomto případě se však podařilo průběh zvládnout.

Veterinářka prozradila, že jí vadí předsudky, se kterými se bezdomovci v Praze setkávají. Proto se formou bezplatného očkování jejich psů rozhodla pomáhat.

Podívejte se na reportáž o bezdomovkyních:

Video
délka: 01:45.87

Bezdomovci Jan jedlička, Tomáš Polák