Po prvotní nevoli koncem minulého roku všichni členové komunity, kteří zde měli zahrádky, nakonec souhlasili, že na místě bude hřiště a pro zahrádku najdou ve spolupráci s radnicí nové místo. Do konce dubna byla zahrádka vyklizena a rodiče dětí doufali, že tu budou mít nové hřiště a také sportovní halu. Přes prázdniny se totiž měla začít budovat.

Od té doby se na pozemku v ulici Na Smetance ale nic neděje. „Nám je to líto, co se s tím pozemkem, který využívalo asi 300 lidí, stalo. Dnes tu vidíme místo komunitní zahrady injekční stříkačky, graffiti a nepořádek. My jsme nabízeli radnici, že se o to místo budeme starat do doby, než se začne stavět, ale naše žádost byla zamítnuta, takže jsme v dubnu před sezonou museli skončit,“ říká pro Blesk.cz jedna ze členů spolku Pavlína Kalousová.

Video
délka: 03:08
1080p 720p 360p

Místo komunitní zahrady vzniklo u základní školy doupě pro bezdomovce a drogově závislé. Tadeáš Provazník

Protože je „rozbagrované“ místo veřejně přístupné, radnice nedala na vstupní vrata ani zámek, na pozemek se začali stahovat bezdomovci, prostitutky a především drogově závislí, což je při vstupu do objektu vidět.

Výsledkem je, že místo zahrádky je pozemek poničený a na zemi jen pár metrů od školy, kam může jít každé dítě, se válí injekční stříkačky, stovky nedopalků a v malé dřevěné budově přespávají pochybné existence.

Zvýšená kriminalita

Obyvatelé okolních domů si navíc stěžují, že se v celé oblasti zvýšila kriminalita. „Od té doby, co Na Smetance není komunitní zahrada, nám do domu několikrát vlezli zloději a naneštěstí sousedům ukradli kola,“ říká Adéla, která bydlí naproti škole.

„Mimo jiné tu v ulici vzrostla kriminalita, nám několikrát do baráku vlezli feťáci a ukradli nám kola a vykradli tu v ulici auta,“ popisuje další rezident – Adam. Oznámení na policii ale zatím nic nezměnilo a i v pondělí byl pozemek stále komukoli přístupný, v posledních týdnech zde navíc na stěně sprejeři vytvořili graffiti.

„Na záměru postavit na tomto místě multifunkční sportovní hřiště se nic nemění. Záměr schválili radní Prahy 2 dne 17. července 2017. Lhůta pro podání nabídek byla stanovena na 6. 9. 2017. V současné době probíhá zadávací řízení, nelze tedy prozatím stanovit přesné datum zahájení stavby. Pokud se týká bezpečnostní situace v dané lokalitě, byla upozorněna policie a pracovníci oddělení krizového řízení a protidrogové prevence přímo na místě prověřují situaci. Žádné stížnosti od občanů jsme neobdrželi,“ řekla tisková mluvčí Prahy 2 Ilona Chalupská. 

Radnice se v září 2016 rozhodla po několika letech vyhovět požadavku ředitelky Hany Vítové ze Základní školy Na Smetance. Na jaře proto na místě zahrady mělo vzniknout dětské hřiště s nafukovací halou.

Podle starostky Jany Černochové (ODS) spolek Zelená zahrada věděl, že mají pozemek pronajatý na dobu určitou a že s ním má městská část jiné plány.Potřeby žáků a škol jsou pro nás klíčové. Péče o tolik integrovaných dětí je složitá a vyžaduje nesmírné množství energie a především prostoru,“ vysvětlovala již dříve pro Blesk.cz. 

Fotogalerie
31 fotografií