Komunitní zahrada měla pozemek u základní školy pronajatý původně na jeden rok, neplánovaně se pak smlouva prodloužila o další dva roky. Vyprší příští rok v dubnu a městská část ji už neprodlouží.

Vznikne zde totiž nové hřiště pro děti. Ředitelce školy Haně Vítkové plán schválila komise pro výchovu a vzdělávání, ještě ho musí posvětit rada.

Nové multifunkční hřiště zakryje během zimy nafukovací hala, aby jej žáci mohli používat celoročně. Budou ho využívat i děti z dalších škol jako například ze ZŠ Londýnská, MŠ Čtyřlístek nebo MŠ Trojlístek, které pro své žáky nemají dostatek vlastních sportovišť.

Černochová: Zahradě nabízíme jiný pozemek

Je samozřejmé, že potřeby žáků a škol jsou pro nás klíčové. Péče o tolik integrovaných dětí je složitá a vyžaduje nesmírné množství energie a především prostoru. Paní ředitelka Vítová už před časem nabídla členům komunitní zahrady možnost přemístění květináčů o sto metrů dál do prostor školní zahrady, kde se o ně mohou nadále starat,“ vysvětlila starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Zahrada nyní slouží k pěstování plodin a květin, také setkávání se sousedy.
Zahrada nyní slouží k pěstování plodin a květin, také setkávání se sousedy.
Autor: Monika Horáková

Podle ní členové komunitní zahrady věděli od samého počátku, že má městská část s pozemkem do budoucna jiné plány a že je tak jejich pobyt zde omezený. „A považujeme za nefér, že to nyní neoznamují ani svým členům, ani jiným tazatelům,“ uvedla Černochová.

„Domnívám se, že jde o velice rozumný kompromis, jakým lze dětem ze základních a mateřských škol poskytnout dostatečný prostor na sport, ale přitom dále zachovat i komunitní zahradu, která byla od počátku Na Smetance pouze na dobu určitou,“ uzavřela starostka Prahy 2.

Zahrada: Věříme, že najdou řešení

Zástupci zahrady vytvořili za její zachování internetovou petici. Z jejich vyjádření ale vyplývá, že pokud jim opravdu poskytnou jiné prostory pro pěstování, budou spokojení.

„Chápeme školu, že chce rozšířit prostory, na nichž budou moci její žáci sportovat. Pevně však věříme, že vedení Prahy 2 najde takové řešení, které tuto potřebu naplní, ale zároveň zůstane zachována velmi oblíbená zahrada,“ uvedla Pavlína Kalousová, předsedkyně spolku Zelená zahrada, která za celým projektem stojí.

Podívejte se, jak pozemek vypadal dříve a jak nyní:

Fotogalerie
10 fotografií