Praha 5 - celoplošené zavedení
Praha 5 vybrala letos od ledna do července za vydaná oprávnění 3,663 milionu korun. Pátá městská část zaznamenala největší problémy na hranicích zón. „Některá z těchto míst jsme se snažili odstranit v druhé etapě při rozšíření, které bude spuštěno koncem srpna. Do budoucna je ale naplánováno celoplošné zavedení zón na Praze 5,“ uvedl mluvčí Jakub Večerka.
Praha 6 - pokuty
Za parkovací oprávnění vybrala radnice Prahy 6 v roce 2016 zhruba 28,966 milionů a v letošním roce to bylo od ledna do července 10,888 milionů. Zóny si vedení radnice pochvaluje zejména proto, že zastavily parkování mimopražských řidičů v ulicích v centru Prahy 6. Vzhledem k tomu, že jsou prázdniny, množství pokut odhaduje Praha 6 na jednotky případů. „Nárůst můžeme pravděpodobně očekávat během září," uvedl mluvčí Ondřej Šrámek.
Problémy vznikly v některých oblastech sousedících s hranicemi parkovacích zón. „Část těchto problémových oblastí bude vyřešena rozšířením zón k 26. srpnu 2017," prozradil mluvčí.
Praha 6 od doby, co zóny platí, udělala několik změn. "Zohlednili jsme parkování zdarma během státních svátků a návštěvníci mohou bezplatně stát i tři nebo čtyři dny. V takzvaných smíšených zónách jsme přistoupili k zlevnění nočního parkování, které místo současných až 440 korun vyjde na pouhých 20 korun," uvedl starosta Ondřej Kolář (TOP 09).
Praha 8 - 1000 přestupků
Také radnice Prahy 8 hodnotí zavedení zón pozitivně. „Kladné ohlasy máme od rezidentů, v jejichž zájmu je regulace prováděna. Zatímco v roce 2016 byla obsazenost parkovacích míst na Praze 8 přes den přes 100 procent, po zavedení zón jen asi 66 procent," uvedla mluvčí Marcela Voženílková.
Od zahájení registrací vybrala radnice na parkovacích povoleních k 17. srpnu 2017 přes 19 milionů korun. Od 1. července 2017 pak eviduje asi 1000 přestupků. Do 30. června 2017 byly přestupky v gesci magistrátu.
Problémy prý vznikly rovněž v příhraničních oblastech, a to zejména v Kobylisích a Ládví. „Proto dojde v této lokalitě k jejich rozšíření na oblast Horní Kobylisy a Nad Ládvím. Rozšíření se mělo týkat také oblasti Střížkova, kde však byla realizace pozastavena," uvedla mluvčí.Zóny měly být loni zavedeny také na Prahu 4 a 9, ale místní radnice se rozhodly, že je zatím zavádět nebudou. Proti zónám protestuje zejména Středočeský kraj, kritici poukazují i na nedostatek záchytných parkovišť. První zóny začaly v Praze fungovat v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, 3 a 7 a části Prahy 16. Samy si je provozují radnice v Praze 13, 16 a 22.