Nová bariéra povede od hlavní ulice podél lokality starého Spořilova až ke stávající protihlukové stěně, která se nachází v jihovýchodní části této pražské čtvrti. V současnosti ještě není vznik clony patrný, jejímu umístění totiž bude předcházet pokácení některých dřevin u silnice.

Stavba se bude skládat ze dvou částí. Pevný nasypaný val, který pohltí větší množství hlukové zátěže než doplňující bariéra, bude dlouhý 200 metrů. Celá protihluková stěna dohromady se pak na této lokalitě objeví v délce 350 metrů.

Poslechněte si vyjádření starosty Prahy 4 Petra Štěpánka (SZ) ke zdejší bariéře, ale i návrhu na zastřešení Spořilovské ulice:

Video
délka: 02:49

Starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (SZ) o hluku v okolí Spořilova Daniel Vitouš

Podle starosty Prahy 4 Petra Štěpánka jde o starý dluh zdejším obyvatelům, který měl být vyřešen už v dávné minulosti při překřížení Jižní spojky s dálnicí D1. „Je to desítky let pozdě, ale říká se ‚pozdě, ale přece‘,“ uvedl starosta Štěpánek.

Zastřeší se Spořilovská?

V souvislosti s hlukem v Praze 4 radnice nedávno rozhýbala myšlenku zastřešit část ulice Spořilovská, kde hluk zatěžuje zejména obyvatele zdejšího sídliště. Radnice požádala vládu o dotaci ve výši čtyř miliard korun.

Před vznikem bariéry bude muset dojít k pokácení některých přilehlých dřevin.
Před vznikem bariéry bude muset dojít k pokácení některých přilehlých dřevin.
Autor: Googlemaps

„Tam to bude trvat ještě roky. Je to obrovská stavba, která bude muset projít celou řadou kroků. Technologicky to bude obdobné jako stavba tunelu metra otevřeným výkopem, určitě je to na delší dobu. Přesné datum realizace si vůbec netroufám říct,“ uvedl k nedalekému rozsáhlému projektu Petr Štěpánek.

Podívejte se na stávající situaci v oblasti Spořilova, kde bariéra vzniká:

Fotogalerie
10 fotografií