Po Troji je možné, že ani Palmovka se nestane novým sídlem záchranky. Magistrát proto vypracoval náhradní plán, kam jej umístit. Pokud by se však majetkoprávní vypořádání nestihlo do konce letošního roku, budou ukončeny práce na projektu a začnou přípravy pro stavbu nového sídla záchranky v areálu Polikliniky Prosek. Stát by se tak mohlo v roce 2022.

Problémem však je, že studie nebyla  projednána s městskou částí a ve výsledku by nemusel vyjít ani tento projekt. Řešit by se tak muselo v pořadí čtvrté místo, kam centrálu umístit.

Sídlo zde nechceme

Podle radní pro zdravotnictví Prahy 9 Taťjany Horké (ODS) radnice městské části o možnosti nebyla informována a s případnou stavbou nesouhlasí. „Asi před rokem jsem mluvila s panem ředitelem záchranné služby Petrem Kolouchem a o této lokalitě vůbec nebyla řeč,“ uvedla pro ČTK.

Dodala, že radnice městu žádné lokality ke stavbě nenabídla. „Prostor nemáme, a pokud bychom měli, tak ho budeme chtít využít pro naše obyvatele,“ doplnila. Areál polikliniky je ve správě městské části.

Náhradní řešení

Pražský radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO) k tomu uvedl, že prosecká poliklinika je pro město rezervním řešením. „Naší jednoznačnou preferencí je varianta Palmovka, jak jsme se už mnohokrát vyjadřovali. Byli bychom však špatní manažeři, kdybychom neměli plán B,“ uvedl. Dodal, že spory s Prahou 8 se město snaží co nejrychleji vyřešit.

Kromě Palmovky a polikliniky zvažovala studie možnost stavět v areálech Nemocnice Na Bulovce, Vinohradské nemocnice a v Praze 13. Další navrhovanou variantou bylo využití nynější centrály záchranné služby, která je v Korunní ulici. Ve stejném objektu však sídlí i ředitelství městské policie, které by bylo nutné přestěhovat.

Hlavní výhodou preferovaného centra Palmovka podle studie je, že už je rozestavěné a může začít fungovat za dva roky. Asi třetinu plochy objektu by navíc bylo možné komerčně pronajímat a z výnosů pokrýt provozní náklady prostor využívaných záchrannou službou.

Jak vypadá výjezd záchranky? Podívejte se na reportáž v pořadu Selfie z Prahy:

Video
délka: 04:44.71

Hororový skřípot v tramvajích: Co se s nimi děje? A zákulisí pražské záchranky Matěj Smlsal, Matěj Šrám, David Vaníček