Nové sídlo záchranky by mělo být podle magistrátu už příští rok na Palmovce. „Palmovka se nám jeví jako nejlepší možná varianta. Záchranka by se mohla stát dominantním nájemníkem v rozestavěném objektu. Mohla by zaplnit celý věžák, kde měla sídlit radnice,“ řekl pro metro.cz radní Prahy Radek Lacko (ANO). Na místě by mělo vzniknout zázemí pro administrativu a dispečink. Je také možné, že zde vznikne i výjezdové stanoviště pro sanitky.

Už příští rok

Magistrát by chtěl, aby byl nový komplex hotový do konce příštího roku. Stavět by mohli začít dělníci už na podzim 2017.

„Probíhá smírčí řízení mezi Prahou 8, magistrátem a dalšími subjekty, do kterého jsme vstoupili. Dle mých informací by mělo dojít k podpisu memoranda a do tří měsíců by mělo být všechno vyřešeno. Moje ambice je, aby to bylo do roka od získání objektu, od skončení smírčího řízení a vypořádání všech závazků. Rád bych na podzim začal stavět a do konce příštího roku aby bylo hotovo,“ popisuje dále Lacko.

Zatím však není jisté, kdo všechno bude v budově sídlit. Jednou z možností také je, že by v komplexu byli úředníci z magistrátu. To však záleží hlavně na radnici Prahy 8, která v současnosti se záměrem nesouhlasí. Pokud však komplex nakonec připadne záchrance, magistrát zaplatí městské části proinvestovaných 650 milionů korun.

Nová radnice otazníkem

Obyvatelům Prahy 8 se však tato možnost nelíbí. Výstavba nové radnice se táhla už dlouhé roky. „Celý projekt je od začátku natolik zpackaný, že vyznat se ve všech postupech není úplně jednoduché. Za minulého vedení radnice stavba nebyla projednávána v rámci architektonické soutěže, ale jako soutěžní dialog. Už tehdy jsme tento postup kritizovali jako zvláštní,“ uvedl již dříve pro Blesk.cz starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD).

Stavba nové radnice se tak v tuto chvíli odkládá na neurčito. Nejspíše až do dalšího volebního období, kdy vedení městské části začne hledat nové prostory.

Nová Palmovka, tedy víceúčelová budova za více než jednu miliardu korun, ve kterém se podle původních plánů měla usídlit nová radnice Městské části Praha 8 a obchody s restauracemi, tak na místě téměř definitivně nebude. Stavební práce tady ustaly v polovině roku 2015, kdy přestala místní radnice platit faktury za provedené úkony. Nebylo totiž jasné, jestli prostory patří úřadu, nebo hlavnímu městu Praze.

Původně přitom mělo sídlo záchranky vzniknout v Troji. Proti tomu ale radnice této městské části v čele se starostou Tomášem Bryknarem (Trojský kůň 2014) protestovalo.

„Dlouhodobě totiž upozorňujeme na to, že výstavba v této lokalitě je nevhodná. Radnice se shodla na tom, že do rekreační a rezidenční oblasti Troji taková budova nepatří. Řekli jsme to v minulosti už několikrát. Oblast je záplavové území. Vadí nám také, že by součástí sídla bylo parkoviště pro 50 záchranářských vozů a čerpací stanice,“ uvedl v září 2016 pro Blesk.cz starosta a na svých slovech stále trvá.

Fotogalerie
13 fotografií