Informace o plánování vzniku novostavby na začátku Bohnic směrem od Troji zasahuje už do třetího volebního období politiků, kteří vedou celé hlavní město i radnici Prahy 8. Projekt investorské společnosti Prague Construction a.s. pod názvem Troja Horizons by měl stát nedaleko křižovatky ulic Lodžská a K Pazderkám.

Místní lidé se obávají ztráty zeleně v lokalitě, radnice jde cestou zamezování dalšímu zahuštění území obytnými stavbami. Loni na podzim se magistrát rozhodl, že zařídí směnu pozemků – tím pádem by developerský projekt Troja Horizons mohl stát jinde.

S posledním návrhem na směnu území za pozemky v Letňanech a Vysočanech však nesouhlasil Institut plánování a rozvoje (IPR). Zamítavé stanovisko podle magistrátu vydala také Praha 9 a odbor územního rozvoje.

Letitý projekt Troja Horizons: Takto má dle vizualizace vypadat.
Letitý projekt Troja Horizons: Takto má dle vizualizace vypadat.
Autor: RH-Arch

„Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy nesouhlasil s návrhem ke směně z toho důvodu, že navrhované pozemky v Letňanech jsou součástí rozvojového území. Z našeho pohledu je strategičtější si tyto pozemky zachovat,“ potvrdil informaci redakci Blesk.cz mluvčí IPR Marek Vácha.

Skončí projekt na jihu?

Podle aktuálního vyjádření pražského magistrátu je možné, že by se projekt mohl stěhovat pořádný kus cesty: ze severu Prahy na jih. „Se společností Prague Construction a.s. byla tato skutečnost projednána a bylo dohodnuto, že navrhnou do směny vytipované pozemky a objekty na Chodově a v Modřanech. Po upřesnění těchto nových návrhů se budeme směnou dále zabývat,“ informoval Blesk.cz mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Podle starosty Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) vedení úřadu prakticky pouze pokračuje v „boji“, který vznikl už v minulosti. „Dva moji předchůdci napříč politickým spektrem se shodli, že tam tu stavbu nechtějí. Loni na podzim se po velkém nátlaku občanské společnosti částečně s přispěním městské části magistrát rozhodl, že pozemky s majitelem smění,“ uvedl starosta Petrus.

V polovině května radnice Prahy 8 svolala kvůli posledním událostem kolem této problematiky tiskovou konferenci, na kterou starosta Prahy 8 pozval také zástupce IPR. „Nikdo nepřišel,“ řekl k věci Roman Petrus.

Pokračování Lodžské ulice v Bohnicích směrem k sídlišti
Pokračování Lodžské ulice v Bohnicích směrem k sídlišti
Autor: Daniel Vitouš

Impuls má dát magistrát

„IPR plní zejména úkoly, které mu zadá rada města. Předpokládám, že bychom dokázali sami vytipovat pozemky, které by byly ke směně vhodné. Automaticky ale další pozemky nevybíráme,“ uvedl k možnostem institutu mluvčí Marek Vácha.

IPR tedy iniciativu směrem k takové aktivitě sám nevyvine do okamžiku, než potřebný impuls vzejde ze strany vedení magistrátu.

Podívejte se na vizualizace i fotografie okolí oblasti, které se případná výstavba týká:

Fotogalerie
10 fotografií

V Bohnicích se letos už také stihlo bourat. Takto se demolovaly schody v nedalekém nákupním středisku Odra:

Video
délka: 00:29
720p 480p 360p 240p

V nákupním středisku Odra v Bohnicích proběhla demolice schodiště. Daniel Vitouš