Po devíti měsících v úterý vpodvečer se sedmerčata plcha velkého navrátí domů na Petřín. Teprve několik dnů stará mláďata tam našli ošetřovatelé z pražské záchranné stanice a tím jim zachránili život. 

„Plší mláďata jsou několik týdnů po narození zcela závislá na matce. Ošetřovatelé malé plchy museli nejprve každé tři hodiny krmit speciálním mlékem, později jim připravovali svačiny hlavně z ovoce a semínek. Ačkoli mláďata dobře prospívala, podzim a zimu přečkala v záchranné stanici,“ uvedla Petra Fišerová, tisková mluvčí Lesů hlavního města Prahy.

Vrátí se domů

„V přírodě se totiž plši ukládají k dlouhému sedmiměsíčnímu zimnímu spánku už v září nebo v říjnu a v té době by ještě nesamostatná malá mláďata sama venku nepřežila. Teprve nyní přišel správný čas, kdy se dorostlí plši mohou vrátit zpět do přírody, aby si poblíž svého původního rodiště mohli najít svá vlastní hnízda,“ dodala Fišerová.

Z mláďat vyrostli samostatní jedinci, ošetřovatelé ze záchranné stanice v Jinonicích je mohou nyní navrátit do přírody.
Z mláďat vyrostli samostatní jedinci, ošetřovatelé ze záchranné stanice v Jinonicích je mohou nyní navrátit do přírody.
Autor: Lesy hlavního města Prahy
Plch velký se způsobem života v lecčems podobá veverce. Výborně šplhá, je mrštný a ohebný, má dlouhý huňatý ocas, díky němuž udržuje rovnováhu při akrobatických skocích ze stromu na strom, a nejlépe se cítí právě mezi větvemi v korunách stromů.