Vilu postavil známý architekt Ladislav Machoň v letech 1923–1924. V té době se do ní přistěhovali i bratři Čapkové, a tak se z obyčejného domu stalo dějiště kulturní, ale i politické historie. Na překrásné zahradě se scházeli takzvaní pátečníci, což byli Čapkovi přátelé, kteří se angažovali ve veřejném životě.

Na dřevěné lavičce, která na zahradě stále stojí, tak sedával například prvorepublikový prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Čapkovu vilu ale navštěvovali i spisovatelé Ferdinand Peroutka, Karel Poláček nebo třeba Eduard Bass.

Nábytek putuje do skladu

Právě zahrada prochází nyní velikými změnami, kdy zahradníci prořezávají zarostlé stromy a snaží se všechny rostliny, které tu po mnoho let strádaly, zvelebit. Mění se ale i interiér celé vily, kdy se vyklízí všechen původní nábytek, který tu od dob první republiky zůstal. Ten se pak převáží do skladu v Čelákovicích, kde bude ošetřen, aby se následně mohl do budoucího muzea vrátit.

„Převáží se tak například Čapkův pracovní stůl, který tu zůstal v původním stavu, jak ho tu spisovatel nechal i s dopisy a inkousty, nebo postel, ve které zemřel,“ vysvětlil první místostarosta Prahy 10 Tomáš Pek (TOP 09), který má rekonstrukci Čapkovy vily na starosti.

Z budovy se stěhuje i stůl manželky Karla Čapka a známé herečky Olgy Scheinpflugové, její a Čapkova busta, jeho klobouky a původní nádobí. „Máme tu ve vitríně i skleničky, ze kterých pili právě slavní pátečníci,“ popsal Tomáš Pek. Stěhováci v budově dokonce objevili i drahocenný ručně tkaný koberec, který byl schován za skříní.

Všechny zachovalé věci městská část po rekonstrukci vrátí zpátky do muzea, které se otevře nejen všem milovníkům literatury. Ti si tak budou moci prohlédnout třeba i původní historický telefon s telefonním seznamem z dvacátých let.

Původní telefonní seznam z 20. let
Autor: Michaela Lišková

Zimní zahrada se sukulenty

Kromě toho se budou moci návštěvníci kochat i unikátní zimní zahradou, kterou Čapek pěstoval. „Byl to milovník kaktusů a sukulentů, které se ale dnes už nedají sehnat. My jsme ve vile při stěhování objevili staré Čapkovy objednávky, podle kterých se budeme snažit dané rostliny sehnat, aby byla zimní zahrada co nejvíce autentická, tak jak ji sám Čapek měl rád,“ dodal první místostarosta Prahy 10.

Mimo zimní zahradu se ale návštěvníci budou moci podívat i na klasickou zahradu plnou stromů a tulipánů, ve které je i původní bazén. „Lidé jsou zvědaví a často se sem na vilu chodí dívat, dokonce se mě dvě paní snažily urputně přesvědčit, aby mohly nakouknout alespoň na zahradu. To jsem jim samozřejmě nemohl dovolit, protože sem zatím nikdo nesmí,“ uvedl hlídač Vlado.

Video
délka: 00:57.54
Video se připravuje ...

Z Čapkovy vily odváží unikátní původní nábytek i rekonstruují zanedbanou zahradu. Michaela Lišková

„Sekuriťáci“ se u vily střídají tak, že je u ní ostraha k dispozici 24 hodin denně, aby tak zabránila případnému vniknutí zvědavců či vandalů. „Za tu dobu se mi tu stalo docela dost příhod. Dokonce jsem tu jednou hlídal u brány, když ke mně přišel nějaký muž s vozíkem a začal mi nutit nabroušení nožů, protože si myslel, že tu bydlím. Tak jsem mu říkal, že tu hlídám, že je to Čapkova vila. Samozřejmě ale vůbec nevěděl, kdo je Čapek,“ sdělil Blesk.cz hlídač.

Vilu bratří Čapků koupila městská část od prasynovce Olgy Scheinpflugové, který ji prodal za necelých 44 milionů korun. Zrekonstruované muzeum by mohlo být odhadem otevřené zhruba za dva roky.

Podívejte se, jak to v Čapkově vile před vyklizením vypadá:

Fotogalerie
76 fotografií