Smogová situace se vyhlásí, pokud aspoň na polovině měřicích stanic překročil výskyt škodlivin dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový. A také když ve výhledu na 24 hodin není předpokládán jeho pokles.

„Polétavý prach mírně překročil tu hranici 100 mikrogramů. V dohledné době nedojde ke zlepšení. Smogová situace by se mohla zlepšit až v druhé půlce tohoto týdne,“ sdělil Blesk.cz tiskový mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu.

Smog Pražany dusil naposledy začátkem února. Pražský magistrát tehdy vyzval řidiče, aby omezili jízdy autem. Zvláštní opatření Praha nechystala. Při smogové regulaci v polovině ledna vedení města zvažovalo zavedení MHD zdarma, nakonec od toho upustilo. Magistrát může také omezit vjezd aut do centra, o této variantě ale zatím metropole neuvažovala.

Meteorologové při smogu doporučují zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti. Podle doporučení meteorologů by lidé také měli omezit jízdu auty a přednostně by měli využívat městskou hromadnou dopravu.

Podívejte se, jak smog v Praze vypadá:

Fotogalerie
30 fotografií