V Praze existují laicky řečeno „malí“ a „velcí“ památkáři, kteří se věnují problematice architektury na území hlavního města. Redakce Blesk.cz oslovila obě tyto instituce, aby získala vyjádření k navrhované stavbě Pavilonu Slovanské epopeje na vltavském nábřeží.

Budova by měla stát na konci Revoluční ulice v prostorách dnešního parčíku, který je nevyužívaný.

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) je potřeba rozdmýchat širší debatu o budoucím umístění Slovanské epopeje. A tímto projektem radnice přednesla svůj názor do diskuse.

Památkáři: Je potřeba architektonická soutěž

Jak „malí“, tak „velcí“ památkáři se v souvislosti s touto stavbou shodují na dvou věcech. Za prvé jde podle nich o pohledově velmi exponované území, tedy parcelu, která je vystavená velké pozornosti široké veřejnosti a která má do značné míry pozoruhodné postavení.

V druhé řadě se obě instituce shodují na nutnosti uskutečnit architektonickou soutěž. „Jde o parcelu v Pražské památkové rezervaci, památce UNESCO. Pokud by se zde mělo něco stavět, je zcela nezbytné nejprve stanovit podmínky pro velikost a umístění objektu a pak je nutno vypsat architektonickou soutěž,“ uvedl pro Blesk.cz ředitel Národního památkového ústavu Ondřej Šefců.

Podobný názor má i ředitel odboru památkové péče pražského magistrátu Jiří Skalický. „Architektonická soutěž by jasně od odborníků deklarovala, jak by se dal celý prostor řešit a využívat. Záměr je jedna věc, realita a přínos pro město druhá. Názor památkářů nemohu v tuto chvíli sdělit, z několika obrázků nejsme schopni relevantně rozhodovat, chybí přesné údaje,“ řekl pro Blesk.cz.

K projektu Prahy 1 památkáři dosud neobdrželi žádné informace a nikdo s nimi zatím nic nekonzultoval.

Podívejte se, jak si Praha 1 nový pavilon představuje:

Fotogalerie
10 fotografií